Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak radzić się przepowiedni
05-09-2009, 13:44:45
Post: #1
Jak radzić się przepowiedni
Kiedy i jak radzić się przepowiedni?


Kiedy powinniśmy zwracać się do I-Chingu? Wtedy, kiedy mamy naprawdę ważny problem. Jak zwracać się do wyroczni?Jak do przyjaciela, który wysłucha nas życzliwie i z uwagą.


   

Metoda konsultacji wyroczni I-Chingu z jej 64 heksagramami, czyli 64 interpretacjami ogólnymi, 384 interpretacjami linii zmiennych oraz 64 praktycznymi poradami, sprawia, że I-Ching jest bardzo łatwą metodą dywinacyjną, która nie wymaga wielkiego wysiłku wyobraźni, gdyż interpretacje są niejako gotowe. Pojawia się więc pokusa, by posługiwać się wyrocznią przy każdej okazji, gdyż wiemy, że w odpowiedzi na nasze pytanie otrzymamy co najmniej dwa wyjaśnienia ogólne i dwie praktyczne wskazówki oraz od 2 do 12 ustępów interpretacji linii zmiennych. Czy wolno nam więc zasięgać rady wyroczni pod byle pretekstem, pytając o wszystko, co nam tylko przyjdzie do głowy?

KIEDY NALEŻY RADZIĆ SIĘ I-CHINGU?


Można, naturalnie, zawsze. Inna rzecz, że nie wiadomo, czy otrzymamy ciekawą, a przede wszystkim prawidłową odpowiedź. Jak już wspomnieliśmy, posługując się I-Chingiem zwykle dysponujemy kilkoma tekstami związanymi z wylosowanym heksa-gramem. Tak więc, bez względu na okoliczności, możemy liczyć na jakąś informację w naszej sprawie. Jednak rzucając monetami w kółko do momentu, aż otrzymamy odpowiedź, która nam będzie pasować, przypominamy upartego malca, który tak długo marudzi, dopóki nie usłyszy tego, co chce usłyszeć, przez co pozostaje głuchy na prawdę, która, niestety, mu nie odpowiada. U osoby dorosłej zachowanie takie wynika z niecierpliwości i niepokoju, a także zwątpienia, które nie pozwala mu przyjąć ani usłyszeć odpowiedzi. Sama wyrocznia I-Ching w heksagramie czwartym, „Młodzieńcza głupota" (z chińskiego tłum. Richard Wilhelm, The I Ching, wyd. Routledge, Kegan, Paul 1968 ) oznajmia: „Nie ja szukam młodego głupca, lecz on szuka mnie. Za pierwszym razem odpowiadam. Gdy pyta dwa, trzy razy - jest to impertynencja. Na impertynencję nie odpowiadam" Jak widzimy, I-Ching, Księga Przemian inspirowana całym wachlarzem ludzkich zachowań, zna na wszystko odpowiedź. Zaleca więc nam, by nie radzić się jej w kółko, gdyż w gmatwaninie pytań i odpowiedzi wątpliwości, które pchnęły nas do konsultacji, będą się zwiększać, a nie zmniejszać. Tym samym na pytanie: kiedy można zwracać się do I-Chingu odpowiedź brzmi: kiedy mamy na to ochotę. Nie istnieje jakaś idealna godzina, chwila, czy szczególnie sprzyjający dzień do tych zabiegów. Wystarczy po prostu nie zadawać pytań pod byle pozorem, znaleźć chwilę spokoju, aby wykonać zabiegi dywinacyjne i z uwagą przestudiować odpowiedź zawartą w ustępach dotyczących wylosowanych heksagramów. Tak więc możemy regularnie i często radzić się I-Chingu, o ile spełniamy odpowiednie wymogi i stosujemy się do pewnych zasad.

JAK NALEŻY RADZIĆ SIĘ ICHINGU?


Zrelaksuj się i zachowuj tak, jak w obecności serdecznego przyjaciela, kogoś, komu można zaufać, od kogo wychodzimy z ogrzanym sercem, spokojni, pełni otuchy, mądrzejsi, a jeśli trzeba, pocieszeni. Spróbujmy wyobrazić sobie I-Ching jako osobę o wielkim doświadczeniu, której radzimy się w potrzebie. A jednocześnie, choć trudno nam uwierzyć w ten paradoks, ów metaforyczny, czcigodny starzec to my sami. Tak więc, jak już wspominaliśmy, zwracając się do I-Chingu zapytujemy siebie samych. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że znamy odpowiedzi na nasze pytania i rozwiązania dla naszych problemów. Magia I-Chingu tkwi w fakcie, że oddźwięk na nasze wątpliwości i problemy - istotne w danym okresie, czy sytuacji - powstaje na bazie kombinacji 8 trygramów. Ta Czuan, wielki komentarz do I-Chingu, czyli XII-wieczny zbiór aneksów do poszczególnych heksagramów, uporządkowany prawdopodobnie przez króla Wen z Czu, tak wypowiada się na ten temat: ,,osiem trygramów wskazuje swymi obrazami drogę; słowa towarzyszą pociągnięciom pędzla, a wyroki płyną z okoliczności. Mocne splata się ze słabym, niosąc sukces lub nieszczęście (z chińskiego tłum. Richard Wilhelm, The I Ching, 1968).

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi05-09-2009, 18:27:44
Post: #2
RE: Jak radzić się przepowiedni
lubie I Ching :)
rzucam monetą, a odpowiedzi z Księgi Przemian przypominają mi poematy runiczne ;)
Konkretna odpowiedx do samodzielnej interpretacji ;)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
10-08-2015, 14:52:26
Post: #3
RE: Jak radzić się przepowiedni
Czesto pokrywa sie z innymi technikami wrozenia, ale to nie dziwne:) Ja sobie ulatwiam i wyciagam karty z heksagramami..choc online tez mozna;) Jak nie powtarzamy w krotkim czasie i jestesmy gotowi na odpowiedz..to trafia w 10:)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz