Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księga Przemian
05-09-2009, 12:50:35
Post: #1
Księga Przemian
I-Ching
albo Księga Przemian


I-Ching to chińska księga przepowiedni i mądrości, której podstawową zasadą jest Zmiana.
Stworzona w oparciu o obserwacje prawidłowości przyrody
i natury ludzkiej udziela odpowiedzi napytania dotyczące naszych wyborów.


I-Ching albo Yi-king, podobnie jak Biblia, jest jedną z najstarszych znanych nam ksiąg. Prawdopodobnie została napisana w pierwszym tysiącleciu p.n.e. przez jednego lub wielu autorów. W tym samym czasie, na drugim końcu świata, powstawała Biblia. Księga I-Ching wywarła zasadniczy wpływ na kulturę i sposób myślenia mieszkańców Chin i Azji. Konfucjusz i Laozi, dwaj wielcy mistrzowie filozofii chińskiej, szukali w niej inspiracji, odwoływali się do niej i pisali o niej. Poprzez stulecia mądrość Księgi Przemian, jej słowa i przykłady zintegrowały się ściśle zarówno z codziennym obyczajem chińskich rolników, jak i ze sposobem rządzenia kolejnych cesarzy imperium.
Także słynna chińska rewolucja kulturalna nie doprowadziła do zmiany zainteresowań i czci, jaką mieli Chińczycy w stosunku do tej księgi. Do dziś można spotkać na ulicach wielkich miast wróżbitów, którzy odpowiadają na pytania o przyszłość w oparciu o mądrość I-Ching.

ZASADY I-CHING


I-Ching jest oparta na bardzo prostych zasadach oraz systemie binarnym i. podobnie jak astrologia, miała służyć starożytnym ludziom do lepszego i klarownego objaśniania otaczającego ich świata. I-Ching bazuje na Yin-Yang - wielkiej zasadzie dwoistości chińskiej filozofii.
Najprostszym sposobem zrozumienia świata jest po prostu stwierdzenie, że to, co istnieje - to jest. Chińczycy nazywają ten fakt istnienia „Tao". Ale poza zaakceptowaniem samego faktu istnienia czegoś należy też rozważyć główne różnice, takie jak dzień i noc, lato i zima. Różnice te Chińczycy klasyfikują jako dwie przeciwstawne i jednocześnie uzupełniające się siły YiniYang.
Celem życia jest osiągnięcie prawdziwej harmonii, czyli równowagi pomiędzy Yin i Yang. Aby odnaleźć i utrzymać tę równowagę, musimy podejmować decyzje i stale zmieniać nasze życie. I-Ching może nam w tym pomóc.
Pierwotnie księga wyroczni i metody przewidywania przyszłości stosowane przez naszych przodków na zadane pytanie dawały jedną z dwu możliwych odpowiedzi: tak lub nie. I-Ching odpowiedź „tak" przedstawiano w postaci linii ciągłej (-), a odpowiedź „nie" w postaci linii przerywanej (- -). Stopniowo odpowiedzi wymagały coraz bardziej zróżnicowanego i subtelnego wyrazu. Zaczynając od odpowiedzi ..tak" i ..nie" oraz od linii ciągłych i przerywanych, rozwijano stosowanie kombinacji poprzez dzielenie, zwielokrotnianie i parowanie linii, nie przekraczając liczby trzech. Tak powstały 64 heksagramy podstawowy język I-Ching. W latach pięćdziesiątych naszego stulecia przetłumaczono heksagramy na język angielski i od tego czasu owa filozofia Wschodu dala odpowiedzi na wiele pytań nurtujących człowieka Zachodu.

TRYGRAMY I HEKSAGRAMY


Trygram tworzy kombinacja trzech linii przerywanych Yin i ciągłych Yang. Przedstawionych obok osiem trygramów składa się ze wszystkich możliwych kombinacji trzech linii. Osiem trygramów tworzy pary i w ten sposób powstają 64 nowe kombinacje. Każda z tych kombinacji nazywana jest heksagramem. Każdy heksagram reprezentuje sytuację lub stan umysłu, a Chińczycy do każdego z nich dodali powiedzenie lub przypowieść, które wyjaśniają znaczenie heksagramu. Owe 64 heksagramy tworzą język przepowiedni l-Ching.

FILOZOFIA l-CHING


Chińczycy wierzą, że poprzez badanie I-Ching nawiązują porozumienie z siłami duchowymi wszechświata. Na Zachodzie nie istnieje tak powszechne przekonanie o istnieniu sił nadprzyrodzonych, aczkolwiek każdy z nas zapewne słyszał lub przeżył zdarzenie, którego w pełni nie rozumiał lub nie potrafił wyjaśnić. Zbyt wiele jest sytuacji, w których połączenie zdarzeń i okoliczności jest czystym przypadkiem. Teoria synchronizmu opiera się na twierdzeniu, że wszystko we wszechświecie - zwierzęta, rośliny, przestrzeń, czas, a także my jest ze sobą połączone. Oznacza to, że wszyscy poruszamy się w tym samym rytmie. Każde nasze działanie ma swoje odbicie w ruchach Ziemi, nieba, kosmosu i zmianach zachodzących w naturze.
WI-Ching zawarte są wszystkie możliwe znaczenia. Jeżeli zadajesz pytanie
- odpowiada na nie zjednoczona mądrość wszechświata. Od zarania dziejów zastanawialiśmy się nad sobą. Kiedy więc pytamy przepowiednie I-Ching szukamy prawdy, czyli odpowiedzi tkwiącej w nas samych.
We wszechświecie wszystko znajduje się w nieustannym ruchu. Także i prawda podlega procesowi zmian. Prawda nigdy nie jest taka sama zależy to od czasu, okoliczności, sytuacji, osoby, która stawia pytanie. Nic nie zmienia się tak bardzo jak prawda. System I-Ching opiera się na ciągłej transformacji świata, która dotyczy także nas: wszystko przemija, wszystko się zmienia, rozwija, transformuje. Taka jest filozofia I-Ching.

ZADAWANIE PYTAŃ PRZEPOWIEDNIOM l-CHING


W następnych wydaniach kolekcji Poznawanie przyszłości - Astrologia, Tarot, Runy, I-Ching... znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do praktykowania I-Ching, a więc monety, heksagramy i tablice wraz z pełnym wyjaśnieniem, jak należy interpretować znaczenie odpowiedzi.
Podstawową rzeczą, jaką należy zrobić, to skupić się na pytaniu, które chcemy postawić, następnie rzucić specjalne monety, które mają zaznaczone dwa punkty na awersie i trzy punkty na rewersie. W zależności od liczby punktów (sumujemy je) odnajdujemy numery odpowiednich heksagramów, notujemy i rozpoczynamy odczytywanie znaczeń.

Osiem głównych trygramów l-Ching


Osiem trygramów jest ponumerowanych od 0 do 7. Reprezentują żywe siły wszechświata. Każdy z trygramów ma swoje wartości i symbole, które stosowane są w czasie odczytywania przepowiedni l-Ching.

0-Ziemia    
Szczodra, matczyna, oddana, poświęcająca się.

1 -Piorun    

Energetyzujący, zmienny, dziki i podniecający.

2 - Rzeka    

Niezależna, polegająca na sobie samej, tajemnicza.

3-Jezioro    

Owocne, wesołe, tolerancyjne, entuzjastyczne.

4-Góra (Skała)    

Solidna, szczera, wytrwała.

5-Ogień (Słońce)    

Błyskotliwy, płonący, piękny.

6-Wiatr    

Zmienny, niezdecydowany, poszukujący.

7-Niebo    

Aroganckie, dumne, wyzywające.

Co znaczy Yi-king?


Yi po chińsku oznacza kameleona, jaszczurkę, która w celu ukrycia się potrafi dostosować się do kolorów otoczenia. Kameleon jest symbolem zmian lub transformacji zachodzących zgodnie z okolicznościami i możliwościami. Oczy kameleona znajdują się w ciągłym ruchu, kręcą się w oczodołach, bezustannie penetrując i badając otoczenie, aby dostarczać nowych informacji. King w języku chińskim odnosi się do wątku materii używanej w Chinach do pokrycia świętych ksiąg. Yi-king możemy zatem przetłumaczyć dosłownie jako „wątek materii kameleona" albo „wątek materii zwierzęcia zmiennego". To jest chińskie tłumaczenie opisu Księgi Przemian.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi13-02-2013, 11:20:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2013 11:20:48 przez alathea.)
Post: #2
RE: Księga Przemian
rzucamu trzema monetami
Orzel (O)=3pkt.
Reszka ( R )=2pkt.

jesli suma jest nieparzysta (a jest, gdy mamy nieparzysta ilosc "O" , wtedy otrzymujemy linei ciagla (jang)
uklady w rzucie to (O,O,O), (O,R,R), suma 9 lub 7; kolejnosc nieistotna
przy sumie 9 mamy tzw. linie przemian
to znaczy, ze bedziemy poszukiwac dugiego, wynikowego heksagramu - w ktorym linia ciagla jang przejdzie w przerywana jin

jesli suma jest parzysta (dla nieparzystej ilosci "R"), otrzymujemy linie przerywana jin
czyli dla np. (O,O,R), (R,R,R)
przy sumie 6 mamy znow linie przemian,
czyli szukamy drugiego heksagramu jako wynikowego, w ktorym linia przerywana jin przechodzi w ciagla jang

zatem:
wykonujemy 6 rzutow trzema monetami
sumujemy z kazdym razem punkty i rysujemu 6 linii
w ten sposob otrzymujemy heksagram zlozony z dwoch trygramow,
gornego o dolnego
jesli sa linie przejscia, to szukamy drugiego heskagramu, ktoy ma zmienione te linie
(moze byc ich pare) - i ten heksagram interpterujemy jako wynikowy, ze szczegolna uwaga poswiecona wersom dotyczacym linii przemian
(w niektorych publikacach znajdziemy nie tylko opisy trygramow/heksagramow - ale takze ich poszczegolnych linni/wersow)

jesli nie ma linni przemian, interpretujemy heksagram podstawowy
dolny trygram mowi o przeszlosci, syt, obecnej i przyczynach,
gorny o wyniku/przyszlosci/radzie

w literaturze linie ciagle( jang) sa czesto nazywane 9-tkami
a linie przerywane(jin) zas - 6-tkami

info na podst. ksiazki "The complete I-Ching. The Defiitive Translation" Alfred Huang

"The only true guide is your heart" (Saphira, "Eragon")
zapraszam na wróżby z tarota http://alathea-garden.pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
22-07-2019, 23:36:44
Post: #3
RE: Księga Przemian
* gdy - rzucając monetami - uzyskujemy linię (ciągłą yang lub przerywaną yin), to zapisywanie linii zaczynamy od dołu i taką mają numerację:
linia 1-sza to pierwsza linia dolna
linia 6-ta to ostatnia, górna linia

linie yang i yin mają swoje "mocne" i "słabe" pozycje w heksagramie, i tak pozycje nieparzyste są przyporządkowane yang, czyli 1,3,5 dla linii ciągłej
oraz 2,4,6 dla linii przerywanej yin

jeśli występują na tych pozycjach w heksagramie, to wzmacniają opisywany aspekt/sytuację w danej linii według swojego charakteru (yang -> pierwiastek męski, aktywność yin -> pierwiastek żeński, pasywność)

nie zawsze "mocna" pozycja yang lub yin jest korzystna dla pytającego - interpretacja zależy od tego, jaki aspekt byłby właściwy, oczekiwany
jeśli np. w danym momencie korzystniejsze byłoby subtelne działanie lub jego brak, to mocna pozycja yang (czyli linia ciągła na pozycji 1,3 lub 5) będzie tu przeszkodą, osłabieniem, hamowaniem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
23-07-2019, 05:53:09
Post: #4
RE: Księga Przemian
Bardzo to skomplikowane. Kto mi wyjaśni dokładnie w czym rzecz?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
23-07-2019, 08:24:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-07-2019 08:30:32 przez Vera.)
Post: #5
RE: Księga Przemian
to jest bardziej jako ciekawostka,
zazwyczaj do odczytu najprostszego bierze sie opis główny hexagramu, ktory wyszedł z rzucania monetami lub opis heksagramu przyszłego ("future") - jeśli wyszły linie zmienne

w heksagramie głównym najistotniejsza jest linia nr 5, a jeśli jest heksagram przyszły ("future"), to przede wszystkim bierze się pod uwagę w nim linie zmienne (przejściowe)

linie też mogą koresponować lub nie ze sobą, wskazując na przepływ energii w heksagramie bądź jej blokadę

zagłebiając się bardziej w odczyt zajmujemy się różnymi aspektami - m.in. czy dana linia heksagramu jest w swojej "mocnej" pozycji, bo ma to wpływ na interpretację opisu przypisanego do tej linii (jak w poście wyżej)
np. na pozycji nr 1 (pierwsza linia heksagramu od dołu) może byc albo linia ciągła albo linia przerywana
jest wyszła nam linia ciągła, to jest ona w swojej mocnej pozycji, sugeruje nasilenie działania, jego twardość, stanowczość, wzmocnienie efektu, oświecenie, ruch naprzód (element yang) w stosunku do opisu w tej linii (każda linia ma przypisany tekst opisujący sytuację)
ponieważ mocne pozycje dla linii ciągłej to właśnie pozycje 1. 3. i 5. heksagramu

weźmy heksagram nr 4 (Góra nad Wodą)
[Dzieciństwo/Niedoświadczenie/Głupota] - w różnych tłumaczeniach
mówi o nauce, uczeniu się i działaniu niedoświadczonego, młodej osoby, ignoranta, laika
6. _____
5. __ __
4. __ __
3. __ __
2. _____
1. __ __

poruszamy się w czytaniu od dołu do góry
(rozwój energii)
jest Rzeka pod Górą

na pozycji 1. jest linia yin (tu w mocnej pozycji byłaby linia ciągła yang), co oznacza że nie powinniśmy za szybko iść do przodu ponieważ może to nam zaszkodzić, możemy zostać ukarani - powinniśmy zachować swoje dzieciństwo i nie żądać za wiele wiedzy na początek
woda to życie, wiedza, ruch - ale nadmierny ruch pod ziemią (Góra) zmąci wodę, zabrudzi - powinna płynąć wolno
w dywinacji może to oznaczać, że nadmierne drążenie przyczyn problemu nam nie pomoże a wręcz zaszkodzi
tekst przy pierwszej linii mówi o oświeceniu laika, ignoranta
dotyczy stawiania pytań
brak linii ciągłej tutaj oznacza,że nie należy stawiać ich zbyt wiele - jak małe dziecko, bo to prowadzi do ukarania
nie należy drążyć, zadać pytanie - i poprzestać na 1szej udzielonej nam odpowiedzi

jeśli byłaby na pozycji 1. linia ciągła to dostajemy wtedy heksagram 41 Zmniejszanie/Zanikanie (Góra nad Jeziorem)
6.___
5._ _
4._ _
3._ _
2.___
1.___
który podpowiada, co by nastąpiło w przypadku drążenia, naciskania - nastąpi zahamowanie rozwoju, będzie efekt negatywny, a wręcz kara

trudno jest dać bardzo konkretne wyjaśnienie, kiedy mocna pozycja linii jest pozytywna dla nas a kiedy nie, interpretacja zależy od wielu elementów ;
w początkach wróżenia lepiej jest się skoncentrować na uproszczonej analizie


[nb : pierwsze dwie linie od dołu każdego heksagramu odpowiadają za podłoże sprawy (Earth/Ziemia), środek to Człowiek, dwie ostatnie to Niebo (tu jest jeszcze parę innych przyporządkowań) ]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
23-07-2019, 09:30:11
Post: #6
RE: Księga Przemian
można by powiedzieć, że taki heksagram jest jak wielka pajęcza sieć
a z każdej jego linii-nitki można trafić w różne miejsca - pełna informacji, znaków ostrzegawczych, dziur i smakołyków ;)
a czasem jest niespodzianka i wyrzuca nas nagle do innej sieci (linie przejścia :D)

Wielka Sieć z połaczonych ze sobą sieci, po których wędrujemy...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
23-07-2019, 09:45:25
Post: #7
RE: Księga Przemian
Vero dziekuje za wprowadzenie. Bardzo to ciekawe, ale i tak nie mam o tym pojęcia. To dla mnie trudne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
23-07-2019, 10:02:06
Post: #8
RE: Księga Przemian
I Ching można się też posiłkować w prosty sposób - jak kartami np.Oracle
oglądasz heksagram, czytasz opis - i patrzysz jakie masz skojarzenia, co Ci intuicja podpowiada
po jakimś czasie widzisz, czy możesz ufać swojej intuicji odnośnie I Ching
jedne metody/środki dywinacji nam pasują, wciągają bardziej - inne mniej,
jak z muzyką :)
i czujesz czy warto się dalej zagłębiać, czy cię to wciąga

I Ching jest sama w sobie dosyć skomplikowana, na dodatek jest kilka znanych interpretacji, które troszkę odbiegają od siebie, poza tym większość literatury czy stron, blogów jest po angielsku, z polskich jest coś od Taraki
a przecież oryginalny język to chiński - więc znów tracimy coś po drodze...
nie jestem starym Chińczykiem :D - zatem długa droga przede mną
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz