Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Swiety Patron - w jakiej sprawie - do ktorego Patrona.
29-06-2013, 21:09:32
Swiety Patron - w jakiej sprawie - do ktorego Patrona.
Jestesmy grupa ludzi, traktujacych Forum za miejsce naszych spotkan,
miejsce wymiany doswiadczen, wymiany zdan.
Roznimy sie - charakterami, wiekiem, wyznaniem, a to co nas nas z pewnoscia laczy - to ezoteryka.
Jedni z nas sa bardziej ezoteryczni - inni mniej.
W zaleznosci - jak postrzegamy "ezoteryke" ...

Watek moze okazac sie interesujacy dla osob wierzacych.

[Obrazek: zen_afirmacja_medytacja_smierc9.jpg?w=529]

Medytujemy ... jest to podstawa rozwoju duchowego ..
jest to sposob na wyciszenie sie, sposob na uslyszenie glosu "prawdy".
Dla tych, ktorzy przepelnieni sa wewnetrznymi lekami, glos ten moze wydac sie glosem "zla" ...

Medytacja jest takze modlitwa.

[Obrazek: retetyy.JPG]

Modlimy sie w potrzebie, w podziece, a najczesciej w niedoli.

Czy bierzecie pod uwage modlitwy do Swietych Patronow ?
Czy wiemy, ktory Sw. Patron wyslucha naszej prosby w odpowiedniej potrzebie ?
Czy w ogole wierzycie w pomoc Swietych Patronow ?

To ludzie, a nie podróże statkiem, przyprawiają mnie o chorobę morską.
Ale obawiam się, że nauka jeszcze nie znalazła lekarstwa na tę dolegliwość.

Umberto Eco
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi

29-06-2013, 22:05:45
RE: Swiety Patron - w jakiej sprawie - do ktorego Patrona.
Na wsiach modlitwy do patronów zwanych tez Świętymi Pańskimi jest bardzo modna i jest niejako podstawą ludowej medycyny. W zależności od tego co kto woli korzysta się z mniejszej lub większej liczby Świętych.

Istnieją zresztą specjalne modlitewniki - najczęściej przepisywane ręcznie zawierające ludowe wersje modlitw do różnych świętych, które stosuje się w różnych problemach i dolegliwościach (np. św. Apolonia jest od bólu zębów, a św. Agata od oparzen różnej maści).
29-06-2013, 22:18:56
Zgadza sie, tyle, ze wzioles to typowo ze strony "ludowej" ;)
ale i to jest istotne. Mnie chodzi o sam fakt, ze modlitwa jest rodzajem medytacji i odwrotnie.
Czyli - ze dzialanie jest w zasadzie takie samo, jedynie moze byc inaczej kierowane.
Modlitwa dziala.
Nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek, bo w 100% sa osoby,
ktore tego doswiadczyly i w zupelnoosci wierza w dzialanie modlitwy.

Mozemy wiec kompletowac liste Swietych Patronow ;)

Cytat:Scorus :
św. Apolonia jest od bólu zębówśw.
Agata od oparzen różnej maści

Swiety Pankracy czyli zwycieski i wszechmocny.
Do niego zwracajmy sie, kiedy mamy rozne trudnosci
a przede wszystkim pomoze nam w znalezieniu pracy.

Swiety Antoni Padewski - modlmy sie, aby pomogl nam odnalezc zaginione osoby, czy rzeczy,
ale pamietajmy, ze o pomoc moga sie zwrocic takze Ci,
ktorzy pragna spotkac swoja milosc.
Jest patronem narzeczonych i malzenstw.

cd.

Umberto Eco
29-06-2013, 22:27:42
Cytat:Zgadza sie, tyle, ze wzioles to typowo ze strony "ludowej" ;)

Wziąłem to od tej strony, bo to na wsi te praktyki były i są najbardziej popularne i rozwinięte. Wiele rzeczy, które można znaleźć w internecie to właśnie praktyki ludowe. Zresztą to własnie na wsiach pogańscy bogowie zasymilowali się z chrześcijańskimi świętymi, ktorzy zaczęli odpowiadać za różne aspekty życia. Dlatego też np. św. Jan Chrzciciel odpowiada właśnie za pogodę, a Eliasz za ochronę przed gradobiciem.

Święty Pankracy, jeden z tzw. zimnych ogrodników (bo chyba o tym świętym tu mowa) jest przede wszystkim wzywany w bólach głowy i innych dolegliwościach związanych z mrozem i przewianiem. Poza tym odpowiadał za kondycję drzew owocowych i warzyw ogrodowych.
29-06-2013, 22:39:21
Tak wlasnie jest :)

Do oredowniczki kobiet biznesu i kolei, z prosba o wskazanie drogi
zwrocmy sie do Swietej Katarzyny.

Jesli wykonujemy niebezpieczny zawod
lub ktos z naszych bliskich to o wstawiennictwo,
o zdrowy, szczesliwy powrot z pracy prosmy Swieta Barbare.

Następna Swieta, ale zapewne swietnie znana Wam,
jest Swieta Jadwiga.
To patronka Polski i Uniwersytetu Jagiellonskiego.
Oddajemy jej opiece maturzystow i studentow.

św. Jan Chrzciciel odpowiada właśnie za pogodę,

sw. Eliasz za ochronę przed gradobiciem.

Święty Pankracy, jeden z tzw. zimnych ogrodników
(bo chyba o tym świętym tu mowa)
jest przede wszystkim wzywany w bólach głowy
i innych dolegliwościach związanych z mrozem i przewianiem.

Poza tym odpowiadał za kondycję drzew owocowych i warzyw ogrodowych.

Umberto Eco
30-06-2013, 11:10:38
Święty Pankracy, jeden z tzw. zimnych ogrodników
(bo chyba o tym świętym tu mowa)

Zimni ogrodnicy mają imiona: Pankracy, Serwacy, Bonifacy.
"Zimnych ogrodnikow" nazywa sie rowniez "swietymi zlodziejami".
Do nich nalezy tez „zimna Zoska“,
ale to sa imiona zwiazane z obchodzeniem w danym miesiacu i innymi przekazami.
Bardziej w temacie chodzi o informacje, do kogo sie zwracac i w jakiej potrzebie.

Modlitwa do Sw. Patrona jest rozmowa z Nim.

Swiety Jakub Starszy Apostol jest patronem Hiszpanii i Portugalii.
Jest opiekunem aptekarzy i robotnikow. Pomocny podczas wedrowek, pielgrzymek.
Rybacy zwracaja sie do niego o dobry polow, pomyslne wiatry.

Swiety Bartlomiej
Patron, rzemieslników, wzywany w przypadku chorob nerwowych, konwulsji i chorob skory.

W trudnych sprawach urzedowych, w tym sadowych i pilnych
skierujmy swe slowa modlitwy do Swietego Ekspedyta.
Nasze prosby wysluchuje zawsze, pomaga studentom podczas egzaminow i egzaminatorom.

Cytat:Patron nie dla hakerów
W listopadzie ub.r. amerykańscy hakerzy przeprowadzili atak na strony internetowe parafii i organizacji kościelnych. Był to swoisty odwet za odmowę przyznania im patronatu św. Ekspedyta. Hakerzy nie chcieli przyjąć do wiadomości, że od 2002 r. patronem informatyków, programistów i internautów jest św. Izydor z Sewilli, który w VII w. stworzył swoistą „bazę danych" - dwudziestotomową encyklopedię.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/...jnych.html

Swiety Krzysztof jest opiekunem podroznych.
Pamietajmy o tym, gdy wyruszamy w podroz lub czeka nas egzamin z prawa jazdy.

Swiety Józef moze nam pomoc znalezc prace.

O podwyzke najlepiej poprosic Swieta Jadwige Trzebnicka.

Bardzo waznym dla nas wszystkich jest Swiety Juda Tadeusz.
Jest patronem spraw trudnych i beznadziejnych.
Jesli juz stracilismy nadzieje i wiare, zaniesmy swe troski do Swietego Judy Tadeusza.
Bo tylko od niego uzyskasz pomoc w sprawach calkiem beznadziejnych i calkiem niemozliwych.

Ktos mi powiedzial ze w kosciele pod wezwaniem [...] jest obraz slynacy cudami - Sw. Judy Tadeusza.
Jesli wierzycie, macie mozliwosc isc i zlozyc modlitwe przed obrazem Sw. Patrona, to uczyncie to.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQ8WTL4pIAPyAYx8Bicu6I...c60EDOyjt0]

Umberto Eco
30-06-2013, 11:12:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2013 16:49:33 przez Fau.)
Św. Błażej z Sebasty
Opiekun zwierząt domowych, patron od chorób gardła i krwotoków.
W Kościele katolickim wspomnienie obchodzone jest 3 lutego.
W tym dniu święci się skrzyżowane świece, zwane błażejkami, którymi następnie błogosławi się wiernych, aby zachować ich od bólu gardła.

Boji napisał(a):Swiety Juda Tadeusz. Jest patronem spraw trudnych i beznadziejnych.
Św. Rita także jest od spraw beznadziejnych.

Św. Walenty
Patron przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), współcześnie patron zakochanych.

Wykaz świętych patronów naszych imion: http://patronii.w.interia.pl/

To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia
30-06-2013, 12:20:24
Cytat:ale to sa imiona zwiazane z obchodzeniem w danym miesiacu i innymi przekazami.

To spore uproszczenie tematu - Zimni Ogrodnicy to zjawisko lokalne, w wielu krajach w ogóle go nie ma, a kult Bonifacego, Serwacego i Pankracego jest dość silny. Do Serwacego modlono się nie tylko w celu ochrony roślin przed przymrozkiem, był też patronem chorych na reumatyzm i tych z gorączką.

Bonifacy z Tarsu jest (obok św. Katarzyny) świętym, do którego modlą się ludzie o uwolnienie siebie lub bliskich od nałogu alkoholowego. Prawosławni mają nawet specjalną modlitwę w tej kwestii do niego skierowaną - rzeczywiście trzeba przyznać, że jest skuteczna.

Męcznnica Zofia Rzymska (zwana u nas Zimną Zośką, nie zaliczana do Zimnych Ogrodników, ale z nimi wymieniana) jest patronką matek, zwłaszcza tych, które straciły dzieci i wdów.

Od spraw beznadziejnych jest jeszcze św. Ekspedyt.
30-06-2013, 12:37:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2013 12:41:11 przez Boji.)
Oczywisci - Swieta Rita - patronka, trudnych spraw, wszystkich chorych, rannych, problemow malzenskich, osob ponizanych, matek i i kobiet we wszystkich stanach.

Modlitwa do Sw. Rity.
http://www.hospicjum.radom.pl/patroni-chorych/47-swrita/120-modlitwa-sw-rita.html
22 maja odbywa sie poswiecanie roz. Poswiecone platki rozane przynosza ulge w cierpieniu i zdrowie w chorobie.

W Polsce niezbyt znany Patron - Sw. Peregryn Laziosi - patron chorych na raka
Modlitwa do Sw. Peregryna Laziosi :
http://www.swperegryn.webs.com/

Cytat:Modlitwy do patronów

św. Jadwiga Trzebnicka - patronka zadłużonych i potrzebujących podwyżki
"Święta Jadwigo, spojrzyj życzliwie na nas i oddal od nas wszystkie niebezpieczeństwa duszy i ciała. Racz wyjednać u Boga wszystko, co jest nam potrzebne w tym życiu do osiągnięcia Królestwa Bożego. Amen"

św. Juda Tadeusz - patron spraw beznadziejnych, pomoże, gdy chcą nas zwolnić z pracy
"Święty Judo Tadeuszu, patronie spraw trudnych i beznadziejnych, uproś mi u Serca Jezusowego i Najświętszej Marii Panny łaskę, o którą proszę (w tym miejscu mówimy, o co prosimy). O św. Judo Tadeuszu, pomóż mi. Aby Najświętsze Serce Jezusa było czczone modlitwą, miłością, teraz i zawsze. Aby Najświętsze Serce Maryi było czczone modlitwą i błogosławione teraz i zawsze. Amen"

św. Józef - pomaga bezrobotnym, szukającym lepszej pracy
Modlitwa dla szukających pracy:
"Święty Józefie, który znasz cenę trudu i krople potu ciężkiej pracy, jaką podejmowałeś, by zapewnić godne warunki życia św. Rodzinie, prosimy Cię, zwróć swe zatroskane serce na ciężko pracujących. Niech wszyscy uzyskają sprawiedliwe wynagrodzenie za swój trud, aby ich rodziny nie cierpiały głodu i nie żyły w niedostatku. Nie zapominaj żywicielu św. Rodziny o tych, którzy nie mają pracy i bezskutecznie jej poszukują. Amen"
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/beznadziejnych.html

To spore uproszczenie tematu [...]

Nie upraszczam tematu.
Pisz swoje informacje, wszystko jest przydatne,
jesli bedzie kogos interesowalo.

Od spraw beznadziejnych jest jeszcze św. Ekspedyt.

Powyzej pisalam o nim ... ;)

Umberto Eco

03-04-2014, 00:42:02
Ja również poznałam moc medytacji; i dla mnie jest ona modlitwą.
Mam swojego Patrona, z którym staram się połączyć w modlitwie, ale to nie jest Patron, który spełnia życzenia. Jest ogromnie wymagający wobec mnie. Oczywiście wspiera mnie, daje wskazówki, ale często mam wrażenie, że bardziej "męczę się przez Niego" przy spełnianiu prośby. Nie jest to bynajmniej zarzut! Jest dla mnie niczym dobry Rodzic, który przybliżyłby dziecku Nieba, ale wie, że wtedy uzależni go od siebie nie ucząc samodzielnego życia. A nic tak nie cieszy Rodzica, jak widok dziecka, które sobie radzi, jak robi postępy, jak pokonuje kolejne stopnie!
Dla przykładu - lata temu potrzebowałam wsparcia, Łaski Mądrości i odrobiny szczęścia, do zaliczenia trudnego egzaminu. Nie miałam problemu z nauką, lecz ze stresem, speszeniem, które powodowało wrażenie pustki w głowie. Poprosiłam o pytania, z których byłam najlepiej przygotowana, z którymi najlepiej się czułam i odpowiedź na nie zajmowała najmniej czasu/wysiłku. Błagałam, żeby nie były to pytania: X i Y (rozbudowane, rodzące kolejne pytania, wymagające pełnego zaangażowania). I co okazało się na egzaminie? Wylosowałam pytania: X i Y (te dwa z ponad dwudziestu lekkich i przyjemnych). Poradziłam sobie z nimi, choć było trudno, ale ta praca (nad sobą) sprawiła, że poczyniłam ogromne postępy odnośnie do panowania nad swoimi skrajnymi emocjami, a przede wszystkim nauczyłam się czegoś.
Temu Patronowi powierzyłam również opiekę nad moim rozwojem w Miłości. Z początku może i miałam marzenie, żeby ułatwił mi kontakty z Ukochanym i sprawił cud - sielski związek. I od chwili, kiedy Mu tę moją Miłość powierzyłam przeszłam przez najcięższe próby - cierpienie, zwątpienie, niecierpliwość, przeciwności z każdej strony. W połowie drogi bałam się, że upadnę i już nie powstanę, lecz modlitwy pomagały i ostatecznie zawierzyłam Patronowi, bo On nie karze, nie sądzi mnie surowo, nie dobija, ale chce wydobyć ze mnie te siły, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Sprawia to wszystko wyłącznie z woli Boga, ale ponieważ odczuwam jeszcze wstyd, by prosić Boga o cokolwiek bezpośrednio, to ten Patron, który w drodze do Boga również potrzebował wsparcia, jest dla mnie ogromnym pocieszeniem i darem od Boga, że był na Ziemi i jest w Niebie; że z Miłości spełnia tę Boską wolę i pomaga; że ma w sobie ogromne pokłady cierpliwości i wyrozumiałości.
Dopiero próby, które przeszłam zwycięsko pokazały mi, że jestem już blisko uchwycenia istoty Miłości, że doskonalę się w Niej i - co najważniejsze - jestem Miłości pewna!
Teraz, z perspektywy czasu, nie chciałabym, żeby mój Patron (uprosił Boga i) podał mi wszystko na tacy - czułabym się poniżona (słabizna niezdolna do czegokolwiek, licząca wiecznie na pomoc innych i łut szczęścia).
Święty Augustyn, jak podają źródła katolickie, to Patron augustianów, kanoników regularnych, magdalenek, Kartaginy; drukarzy, wydawców, teologów. Dla mnie to przede wszystkim Patron MIŁOŚCI i MĄDROŚCI (iluminuje, jak sam został iluminowany; pomaga w nawróceniu, jak i sam za swojego życia uzyskał wsparcie w nawróceniu; pomaga podjąć i przejść trudy, by dotrzeć do tego, co w nas najlepsze - Dobrej Woli).

Amor omnia vincit.
Odpowiedz