Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Język kwiatów - Kobiety i mężczyzni
25-08-2009, 10:59:09
Post: #1
Język kwiatów - Kobiety i mężczyzni
Kobiety-kwiaty
i mężczyźni-kwiaty,
czyli legendy kwiatowe


Kwiaty mają swoją historię, a także własne legendy; niektóre z nich przedstawimy.


W każdym niemal zakątku świata od zarania dziejów krążą, przekazywane z ust do ust, legendy na temat kwiatów, w których kwiaty, podobnie jak istoty ludzkie, powstają ze zmieszania ziemi, gleby, gliny z wodą i słońcem, choć może to człowiek na podobieństwo kwiatu, stworzony został z wody, ognia i ziemi,Tak jak kwiat jest zapowiedzią owocu, człowiek jest kwiatem, który nosi
w sobie przyszły owoc:dusze wyzwoloną, ducha spełnienia, przebudzoną świadomość, czyste białe światło dharmakaji, ..boskiego ciała prawy", o którym wspomina Bardo Tódol w Tybetańskiej Księdze Śmierci, które dojrzewają w nim i o których wzmiankują wszystkie wierzenia, religie, mistycy całego świata, mimo różnych imion, które im nadają. Tak jak „lotos tysiąca płatków" i sekret „Złotego Kwiatu" zawarty został w chińskim traktacie alchemicznym, którego powstanie ginie w mrokach dziejów bez wątpienia jednak wypędza I-Ching, którego autorów prawdopodobnie inspirował, również „błękitny lotos Egiptu", z którego rozchylonych płatków wychynąć miało Słońce - będący zarazem atrybutem -Nefertuma, boga wiecznych narodzin przedstawianego jako człowieka głowie zwieńczonej wspaniałym nenufarem, nazywanego przez Egipcjan „lotosem o nozdrzach Re" - kojarzono z narodzinami boga i realizacją duchową.

KIELICH KWIATU, MIEJSCE NARODZIN BOGIŃ I BOGÓW

Skoro jesteśmy już w Egipcie, pozostańmy tam, by obejrzeć, jak z kwiatu, naturalnie, z lotosu, rodzi się Heri-szef, „Ten, który jest na swym jeziorze", rządzący płodnością bóg-baran oczach z tarcz Słońca i Księżyca; omtus, inaczej Sema-Tawi, „Ten, który jednoczy Dwie Ziemie", planeta, bóg i dziecko zarazem, przedstawiany zwykle jako dziecko siedzące na błękitnym nenufarze, o płatkach na wpół rozchylonych, symbolizujących narodziny Słońca; wreszcie identycznie pokazywany Harsomtus, czyli „Horus, który jednoczy Dwie Ziemie", a więc Dziecko Horus, zwane Harpokratem.
Kiedy indziej i pod innym niebem widzimy Gwidona, celtyckie bóstwo, zasymilowane przez Wotana Saksonów i Anglosasów, inaczej - Odyna, główne bóstwo mitologii skandynawsko-germańskiej. Jeden z mitów opowiada, jak Odyn, Wotan czy też Gwidon, po znalezieniu chłopca imieniem Llew, którego usynowił, wyprawia się na poszukiwanie czarodzieja imieniem Mat, aby wyczarował z nim wspólnymi siłami zachwycającą kobietę, nie mającą sobie równych na Ziemi. W tym celu zmieszali wywar z kwiatów dębu, janowca, głogu, pierwiosnka i paru innych, w sumie dziewięciu gatunków, z którego powstała „kobieta - kwiat" o zachwycającej urodzie, jakiej świat nie widział. Tak narodziła się Blodeuwedd, czyli „kobieta o licu i urodzie kwiatu":
„Ani z ojca, ni z matki wzięłam krew mą i ciało. Zrodzona przez Gwidona, Wielkiego maga Bretonów, Który stworzył mnie z dziewięciu kwiatów,
Dziewięciu pączków różnego rodzaju, Górskich pierwiosnków, Janowca, głogu Razem wymieszanych"

(Robert Graves, LesMythes celtes, La Deesse Blanche, Editions du Rocher, 1979).
Zanim rozkwitł ..lotos tysiąca płatków" i powstała słynna Lotosowa su-tra, biblia buddyjska, w Chinach i Indiach wierzono już w kwietny raj; ściślej mówiąc, ludy starożytnej Azji wierzyły, że dusze zmarłych spoczywają w słupkach kwiatów. Raj, odpowiednik biblijnego Edenu, nazywano „Krainą najwyższej szczęśliwości". Nietrudno więc sobie wyobrazić iloma rytualnymi zakazami obwarowane było zrywanie kwiatów, dziś czynność zwykła i niewinna, przez przodków współczesnych Chińczyków.

DUCH KWIATÓW

Tak więc przez wiele wieków kwiaty-dzieciątka sąsiadowały z kwiatami-grobowcami, a dusza wychodziła z kwiatu, aby do kwiatu powrócić. To wszystko dziś jesteśmy gotowi między bajki włożyć, jednak bajki były bardzo potrzebne naszym przodkom i, jeśli na to uważniej spojrzeć, są nam potrzebne po dziś dzień. Fantazjowanie jest funkcją o witalnym znaczeniu, bez owej umiejętności chronienia się w świecie czystej fikcji, który przez parę słodkich chwil jesteśmy gotowi brać za twardą rzeczywistość, bylibyśmy bardzo nieszczęśliwi. Prawdą jest, że od zarania dziejów kwiaty, ich barwy, rozmaitość, zachwycający wachlarz zapachów, pobudzał kobiety i mężczyzn do marzeń. I choć współcześnie wiemy wiele o uprawie i budowie kwiatu, mechanizmach wytwarzania woni, kwiaty nie utraciły nic ze swej tajemniczości. Są żywe, jedyne w swoim rodzaju, bardzo różnorodne; w ostatecznym rozrachunku nie wiemy jednak czym są.
Przez dwa tysiące lat przekonywano nas w Europie, że tylko mężczyzna ma duszę, kobietom, notabene, stosunkowo od niedawna się ją przypisuje. Jednak przez całe tysiąclecia, zanim daliśmy się styranizować tej szkodliwej koncepcji, ludzkość wierzyła, że zwierzęta, drzewa, trawy, zioła i naturalnie ptaki mają, jeśli nie duszę, to przynajmniej wspólnego gatunkowi ducha. I tego właśnie ducha kwiatów będziemy starali się przed wami odsłonić.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi



Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Język kwiatów - Słonecznik Obcy 2 20.679 12-04-2010 19:48:34
Ostatni post: shi
  Język kwiatów - Frezja Obcy 3 9.629 27-12-2009 14:47:43
Ostatni post: Marines
  Język kwiatów - Nagietek Obcy 0 4.356 12-09-2009 23:51:05
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Róża Obcy 0 4.834 12-09-2009 23:45:42
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Pierwiosnek Obcy 0 4.729 12-09-2009 23:38:37
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Piwonia Obcy 0 5.206 12-09-2009 23:25:34
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Petunia Obcy 0 3.955 12-09-2009 23:09:07
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Barwinek Obcy 0 4.543 12-09-2009 23:04:02
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Przebiśnieg Obcy 0 4.527 12-09-2009 22:45:42
Ostatni post: Obcy
  Język kwiatów - Bratek Obcy 0 4.563 12-09-2009 22:39:43
Ostatni post: Obcy