Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wróżby dotyczące kotów
23-08-2009, 13:20:32
Post: #1
Wróżby dotyczące kotów
Ailuromancja
czyli wróżby dotyczące kotów


W nocy wszystkie koty są szare, mówi przysłowie. Dobrze się składa, gdyż szary kot w środku nocy to bardzo szczęśliwy omen dla tego. kto go zobaczył.


Według współczesnej wiedzy. 40-45 milionów lat temu. w okresie zwanym eocenem. doszło, między innymi, do odłączenia Ameryki Północnej od Południowej za sprawą Ameryki Środkowej, która najprawdopodobniej została zalana przez morza, a także do powstania wysp i raf koralowych, pojawienia się ptaków oraz nowych gatunków ssaków, - małych, mięsożernych stworzeń, odległych przodków niedźwiedzi, wilków, hien, łasic, szopów praczy... i kotów! Wszystkie te stworzenia, tak odmienne, miały wspólnego przodka. Miłośnicy kotów domowych (w roku 1990 było ich na świecie 400 milionów) nie chcą pogodzić się z faktem, że ich ulubieńców stawia się w jednym rzędzie z wilkiem czy hieną, które raczej nie wzbudzają zbytniej sympatii.

BASTET, STAROEGIPSKA BOGINI-KOTKA

Jak doszło do udomowienia kota przez człowieka - pozostanie na zawsze zagadką. Nie znaleziono żadnych śladów oswajania dzikich kotów przez ludzi. Warto jednak wspomnieć, że człowiek i kot obcują ze sobą od 12 tysięcy lat. Najprawdopodobniej w połowie XVIII wieku przed naszą erą, tuż przed rozpoczęciem się w Egipcie okresu Nowego Państwa, kot stał się symbolem Bastet, bogini lunarnej, opiekunki narodzin, wcześniej przedstawianej w postaci lwa.
Jednak w starożytnym Egipcie istniała jeszcze inna bogini, Sechmet, czyli „potężna", bóstwo wojny i zniszczenia, która bynajmniej nie była sprawczynią życia, lecz siała śmierć na swej drodze; Sechmet pokazywana była w postaci lwicy. Zapewne więc, aby odróżnić Bastet od Sechmet, Egipcjanie uciekli się do symbolu kota dla zaprezentowania pierwszej z nich; Bastet przedstawiano jako piękną kobietę z głową kotki bądź jako kotkę o wdzięcznej sylwetce.

KOT W EUROPIE

Najprawdopodobniej wszystkie znane nam gatunki kota domowego pochodzą od wspólnego przodka - kota afrykańskiego, którym inspirowali się Egipcjanie, rzeźbiąc podobizny bogini Bastet, natomiast te małe drapieżniki pojawiły się w Europie stosunkowo późno. Francuskie wyrażenie „nie uświadczysz kota" (czyli, po polsku „żywej duszy") pojawiło się w języku potocznym w XVIII wieku, mamy więc powody, by sądzić, że w tamtej epoce koty we Francji nie należały do rzadkości. Z kolei około wieku w cześniej popularne powiedzenie „oddać język psom", zaczęło zastępować „oddać język kotom". Powiedzenie to ma dosyć okrutne źródło, gdyż jest aluzją do średniowiecznej praktyki odcinania lub wyrywania języka kłamcom i krzywoprzysięzcom.
Najprawdopodobniej dziki kot, przywieziony z Afryki Północnej, pojawił się w Europie na początku średniowiecza. Traktowano go zarówno jako przyjaciela człowieka, jak też uosobienie sił zła, diabelskie zwierzę. Naszym przodkom wydawał się zwierzęciem niezwykle pięknym i bliskim, ponieważ jak sowa prowadzi nocny tryb życia, gustując, nawiasem mówiąc, w tych samych gatunkach zwierzyny, co ów drapieżny ptak, dlatego też upatrywano w nim pomocnika diabła. Wiara w magiczne moce kotów - dobroczynne lub czyniące zło - powodowała, że naszym przodkom zależało bardzo na informacji, co oznacza pojawienie się kota w tej lub innej sytuacji.

AILUROMANCJA, CZYLI WRÓŻBY DOTYCZĄCE KOTÓW

Tak właśnie narodziła się ailuromancja, czyli sztuka wróżenia z kotów, której korzenie, mimo licznych zmian, sięgają starożytności. Oto niektóre z wróżb, z których część przetrwała do naszych czasów, niestety, słusznie lub nie, zdegradowana do rangi przesądów. Czy jednak prawda i realność nie zależą od tego, czy wierzymy w pewne rzeczy, czy nie? To, co jest znakiem dla jednych, nie ma znaczenia dla drugich. Ale jeżeli się w coś wierzy... Jest wiele szeroko rozpowszechnionych przesądów; czarny kot przebiegający nam drogę jest zapowiedzią rychłej śmierci lub nieszczęścia, jeśli kot - wylizawszy łapę. przejedzie nią za uchem, to będzie deszcz. Jest również wiele przesądów mniej popularnych. Kiedy nieznany kot idzie za nami, chociaż go nie wołamy, jest to zapowiedź powodzenia lub nieoczekiwanego zwrotu pieniędzy. Ten sam zaś czarny kot, który jest niepomyślnym znakiem, gdy przetnie nam drogę, jeżeli zawita nieproszony do naszego domu, jest zwiastunem pomyślności dla całej rodziny. Szary kot jest wysłannikiem dobrej nowiny. Ponieważ instynkt kota czyni go bardzo wyczulonym na zmiany ciśnienia atmosferycznego i pogody, pod każdą szerokością geograficzną funkcjonują liczne przesądy meteorologiczne, związane z kotami, podobne do wspomnianej łapy za uchem. W Europie, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach sądzi się, że obserwując kota zajętego wieczorną toaletą przy kominku, czy piecu, możemy przewidzieć pogodę nazajutrz.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz