Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znaczenie imienia - Anna
20-02-2010, 11:59:56
Post: #1
Znaczenie imienia - Anna
Jest to imię pochodzenia semickiego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa channah, co oznacza "wdzięk; łaska". Imię pokrewne: Hanna.

Anna jest ciepła i serdeczna, a przy tym niezwykle rozsądna oraz stanowcza. Woli działać, zamiast marzyć. Troska o rodzinę to jej życiowy priorytet. W pracy solidna i odpowiedzialna. Bardzo lubi babskie ploteczki.

Patroni i święta: 26 VII (św. Anna, matka Marii) + ok. 30 świętych o tym imieniu
Szczęśliwy kolor: jasno niebieski
Szczęśliwy kamień: szafir
Szczęśliwa liczba to 3
Imieniny obchodzi 20.11
Zdrobnienia - Ania, Anka, Anusia, Aneczka, Anula, Anulka, Andzia :)

Z przymrużeniem oka ;)

Anna nie posiada odpowiednika męskiego (chyba że by za takiego ktoś zechciał uznać biblijnego Annasza), ale za to w formie żeńskiej występuje w wielu odmianach, np. w Polsce jako Hanna i Anita, w krajach anglojęzycznych jako Nan, lub Nancy, we Francji jako Nana, czy Nineta. Kiedyś najsłynniejszą polską Anną była królowa Anna Jagiellonka (żona Stefana Batorego, córka Zygmunta Starego i Bony), a najsłynniejszą Hanną - Hanka Ordonówna. Dziś Anna obiegowo kojarzy się z muchą, a Hanna - z lisem.

Nie wdając się w szczegóły na temat owych zwierzęcych metafor, wypada dodać, że Anna obchodzi imieniny 26 lipca, a Hanna 5 i 29 stycznia.

Niemal wszystkie Anny i Hanny to niewiasty wyjątkowo sumienne i odpowiedzialne. Najczęściej osiągają ogromne sukcesy w pracy, choć życie prywatne układa się im różnie.

O ile dla Anny nadchodzący okres nie zapowiada większych rewolucji, o tyle Hanna może spodziewać się rozmaitych przełomowych sytuacji. Na przykład nowa praca, nowe mieszkanie, nowy związek... Albo po prostu nowy kolor włosów?

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi07-09-2010, 09:07:58
Post: #2
RE: Znaczenie imienia - Anna
Angel
Ciekawostka

[choć może dla niektórych to nie będzie ciekawe... ale może dla niektórych tak ;) ]

Coś z dodatku do "Silmarilliona" Tolkiena :P Dodatek. Cząstki słowotwórcze w imionach własnych w jęz. quenejskim i sindarińskim. :D

*"anka <<szczęki, paszcza>>"
*"anna <<dar>>"

Pozdrawiam wszystkie Anny :)
Znane imienniczki: Anna Jagielonka - królowa Polski; Anna Boleyn - królowa angielska; Anna Dymna - aktorka; Anna Maria Jopek - wokalistka.

Źródło: Huchla Iwona "Księga Imion"
Zacytuj ten post w odpowiedzi
08-01-2012, 09:34:39
Post: #3
RE: Znaczenie imienia - Anna
Co do mojej żony, to w większości się to spełnia.

Mam kawalerkę w Warszawie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
25-06-2014, 14:20:28
Post: #4
RE: Znaczenie imienia - Anna
ANNA

Pochodzenie: hebrajskie
Znaczenie: łaska, wdzięk
Liczba: 3
Znak zodiaku: Rak
Planeta: Księżyc
Imieniny: 26 Lipca

Hannah to po hebrajsku "łaska" lub "wdzięk"; to imię bywa też tłumaczone jako "pełna wdzięku". W Biblii występuje kilka kobiecych postaci o tym imieniu. O najsłynniejszej Annie, która była matką Maryi, czyli babką Jezusa, Pismo jednak nie wspomina. Według starego ustnego przekazu rodzice Maryi mieli na imię Anna i Joachim. Od hebrajskiego imienia Hannah pochodzi także imię Hanna, które jest omówione osobno. W malarstwie religijnym istnieje tradycja przedstawiania św. Anny jako tak zwanej św. Anny Samotrzeć. Samotrzeć oznacza "w trójkę" - święta jest wyobrażana na obrazach lub w rzeźbach w towarzystwie swojej córki, Maryi, i wnuka, Jezusa. Na Śląsku, gdzie św. Anna jest szczególnie czczona, wygasły wulkan pod Opolem nosi nazwę Góry Świętej Anny. Zachowały się też ludowe rzeźby św. Anny Samotrzeć, na których trzyma ona na rękach obie święte osoby. Niektóre z tych figurek, prymitywnie wykonane, wyglądają jak jakiś pogański idol o trzech głowach. Dziwnym zbiegiem okoliczności właśnie Śląsk zamieszkiwali w starożytności Celtowie, którzy oddawali cześć potrójnym boginiom płodności i urodzaju. Może to dalekie wspomnienie tamtych archaicznych wierzeń?
Patrząc na przedstawienia świętej Anny Samotrzeć trudno nie wierzyć w numerologię, gdyż liczba tego imienia wynosi właśnie trzy. Trójka to liczba ludzi praktycznych i dążących do sukcesu, ale jednocześnie lubianych przez otoczenie i z większą niż inni łatwością sięgających po szczęście. Z pewnością magiczna siła zapisana w tym imieniu jest nadal podświadomie wyczuwana, dlatego to imię jest tak u nas lubiane i popularne, chyba najczęściej (wraz z Joanną) nadawane dziewczętom. Pewnie ma też swoje znaczenie fakt, że to dźwięcznie brzmiące imię: Anna, jednakowo czyta się wprost i od końca. Oznacza to, że Anny potrafią zachować spokój, optymizm i równowagę ducha nawet wtedy, gdy "cały świat staje na głowie". Pamiętajmy też, że imię to zaczęło swoją karierę jako imię babki Świętej Rodziny, a babcie, jak wiadomo, często są w naszych zwariowanych czasach ostoją spokoju i zdrowego rozsądku. Anny zwykle mają dobre rozeznanie w realiach tego świata. Są praktyczne i zapobiegliwe, i chociaż są wrażliwe, to raczej wolne są od pokus, aby "odlatywać". Zwykle mocno stoją na ziemi i służą radą, pomocą i opieką swoim bliskim. (Tu znowu przypomina się postać św. Anny Samotrzeć, która trzyma na ramionach swą Córkę i Wnuka.) Wiele ważnych dla Anny spraw dzieje się po prostu... w jej rodzinie. I zwykle w swoim rodzinnym kręgu Anna jest postacią centralną i wokół niej obraca się życie domu i jego przyjaciół. Małe Anie raczej nie buntują się i nie próbują życia sobie wymyślać na własną rękę. Nie sprawiają kłopotów wychowawczych; są nastawione na "twórczą kontynuację" tego, czego nauczyły się od swojej mamy i babci. Często należą w swej rodzinie do swoistej żeńskiej dynastii. Imię to brzmi ciepło i emanują z niego uczucia opiekuńcze. Imię to powtarzane codziennie jak mantra uczy dziewczynkę uśmiechu, dobroci, bycia miłą i rozumienia innych ludzi. Gdy dorośnie, będzie jak znalazł! Również wielu mężczyzn, gdy wyobraża sobie idealną partnerkę na całe długie życie, myśli o kobiecie takiej, jaką przywołuje na myśl takie łagodne imię - a nie któreś z imion szorstkich i niepokojących. Trzy, liczba sukcesu w ich imieniu sprawia również, że Anny dobrze radzą sobie w życiu zawodowym i bez kompleksów mogą kształcić się na wybitne specjalistki, zdobywać pieniądze i sławę.
Anna to imię szczególnie odpowiednie dla znaku Raka, który w podobny sposób łączy w sobie łagodność i uczucia opiekuńcze ze zmysłem praktycznym. Równie dobrze zgadzają się wibracje tego imienia z naturą statecznego Byka i zapobiegliwej Panny. Bez zastrzeżeń można też polecić to imię praktycznym Koziorożcom, ufnym Rybom i pełnym wdzięku Wagom. Imię Anna nadane pozostałym znakom będzie łagodzić skrajne cechy ich charakteru, tak, więc Bliźniakom doda powagi, u Lwów wykształci ciepły stosunek do ludzi, Strzelcom każe w większej mierze troszczyć się o innych, Wodnikom da lepsze rozeznanie w sprawach codziennych, codziennych Skorpionom doda wdzięku. Niemniej będą zadowolone z tego imienia rogate dusze, Barany.

Najważniejsza rzecz to trzymać się i wciąż szukać, szukać twórczych dróg, szukać samotności, szukać czasu na bycie i działanie, szukać sensu istnienia; trzeba trwać, bo dzika natura daje obietnice, że po zimie zawsze nadchodzi wiosna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Znaczenie imienia Jowita Boji 4 4.423 04-12-2016 20:51:09
Ostatni post: Boji
Star Znaczenie imienia Bianka. Boji 0 2.406 16-03-2016 15:28:00
Ostatni post: Boji
  Znaczenie imienia - Angelika (Andżelika) Haniel 2 8.765 16-09-2015 19:55:53
Ostatni post: Haniel
  Znaczenie imienia - Bogumiła Boji 5 4.188 08-09-2014 14:13:49
Ostatni post: Boji
  Aldona- znaczenie imienia Strix 0 2.388 24-07-2014 14:36:51
Ostatni post: Strix
  Albert- znaczenie imienia Strix 0 2.277 24-07-2014 14:35:26
Ostatni post: Strix
  Alan- znacznie imienia Strix 0 2.202 24-07-2014 14:33:31
Ostatni post: Strix
  Znaczenie imienia - Agnieszka Aga 5 10.144 24-07-2014 14:29:54
Ostatni post: Strix
  Znaczenie imienia - Aleksandra Iguanna 1 4.506 24-07-2014 14:26:25
Ostatni post: Strix
  Znaczenie imienia - Aneta BraveQuelle 8 12.481 24-07-2014 14:24:40
Ostatni post: Strix