Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole - Góra
12-11-2009, 20:59:48
Post: #1
Symbole - Góra
Uniwersalne symbole


Góra


Cel, którego nie możemy osiągnąć, ogniwo wiążące nas z bogami i Niebem - góra, której tajemniczy wierzchołek jest często pogrążony w chmurach, symbolizuje oś świata.


Góra jest pomostem, który przecina Niebo i Ziemię i na odwrót. Przez długi czas była postrzegana jako niedostępna, wroga, gdyż na jej wierzchołku szalały żywioły. Przodkowie uważali, że jest siedzibą bogów na Ziemi, święty punkt, który bogowie stworzyli, aby móc zejść na Ziemię; w końcu - było to również uświęcone, błogosławione miejsce, gdzie wybrani dostępowali zaszczytu oglądania bogów.

MOJŻESZ, GÓRA HOREB I GÓRA SYNAJ


Najpiękniejsza znana nam historia biblijna to ta, w której Mojżesz na wierzchołku góry Synaj otrzymał tablice z Dziesięcioma Przykazaniami z rąk Jahwe - swojego Boga.
Ale opowieść ta nie dotyczy symboliki góry, ponieważ - znów według przekazu biblijnego - mówi o doznaniu objawienia Płonącego Krzewu na górze Horeb. Jest tam przede wszystkim mowa o tym, że prorok Eliasz pokajał się przed Bogiem „na Horeb - górze Boga" (Księga Królewska, 19. 8), a Mojżesz z kolei przeszedł do potomności dzięki doświadczeniu z Płonącym Krzewem (Księga Wyjścia, 3, 2). W kategoriach historycznych wiele stuleci dzieliło Eliasza od Mojżesza. Ale wiemy także, że księgi i zwoje Pentateuch u Greków lub Tory u Żydów zostały napisane znacznie później przez pisarzy, którzy czerpali inspiracje z różnych źródeł, łączyli fakty i zmieniali je, nie trzymając się chronologii ich powstania. Symboliczna rola góry w umysłach autorów Biblii powinna zwrócić naszą uwagę bez względu na to, czy jest to góra Horeb, Synaj czy nawet góra Ararat, która pojawia się w opowieści o Noem. Na wierzchołku tej ostatniej zatrzymała się arka. Nazwa Ararat, utworzona z hebrajskiego słowa amor, oznacza klątwa. Autorzy Biblii dodali do niej literę Teith z alfabetu hebrajskiego, aby pokazać, że oznacza to tutaj koniec klątwy. Tęcza pojawia się jako znak przymierzą między jahwe a Noem.
Mamy tu do czynienia z najczystszą symboliką góry, miejscem i ogniwem pomiędzy wysokim a niskim, wierzchołkiem przymierza a doskonałym, całkowitym zespoleniem. Przedstawia zjednoczenie w człowieku pierwiastka żeńskiego i męskiego. Nie powinno ono być postrzegane z punktu widzenia różnicy lub konfliktu płci, ale dwóch biegunów lub sił pierwotnej energii. Człowiek nosi je w sobie, ale one walczą między sobą, ścierają się i przyciągają, sprawiając, że żyje on w stałej dychotomii dobra i zła.
W kulturze chińskiej bardzo wyraziście pokazano te dwa bieguny przez wyobrażenie Tai-Ghi-Tu, symbol yin i yang . Pięćdziesiąty drugi heksagram I-Ching - Trwanie w spokoju - przedstawia górę. Rysunek odzwierciedlający ten heksagram pokazuje, że „zasada męska jest na górze, skąd kieruje się ku górze, podczas gdy zasada żeńska znajduje się poniżej, zgodnie z kierunkiem jej ruchu" {I-Ching, MediciBooks, 1972). Dokonano tu porównania między górą, sercem i kręgosłupem. W przypadku sześciu zmiennych elementów, z których się składają, wiążą się one ze wspinaczką, która kończy się odnalezieniem wewnętrznego spokoju.

GÓRA, OŚ ŚWIATA, TRZPIEŃ NIEBA I PĘPEK ZIEMI


Mity i symbole związane z górą, odnoszące się do Drzewa Życia, pępka Ziemi lub środka świata można też porównać do Raju, znajdującego się na wierzchołku, i wejścia do Siódmego Nieba. Są one przedstawiane głównie jako tęcza, której siedem kolorów reprezentuje siedem niebios, do których człowiek musi się wspiąć, w celu osiągnięcia wolności, życia wiecznego i ostatecznego szczęścia.
Tak więc, zgodnie z arabską i muzułmańską kulturą, która zachowała wizję świata prawie identycznego ze światem swoich odległych przodków - Ziemia ma kształt płaskiego, kolistego dysku. Ponad nim wznosi się góra nazwana Kaf lub Qaf, niedostępna i zbudowana z zielonego szmaragdu. Jest to w pewien sposób symbol osi świata, Ziemi i Nieba, rodzaj góry-matki, tak jak istnieją macierzyste wody i matka Ziemia. miejsce najdalszego krańca, granica i brama pomiędzy dwoma światami. Zawarte są tu wszystkie wierzenia, mity i symbole kojarzone z górą. Święta góra, góra objawienia, góra-matka, szmaragdowa góra - możemy wymienić nieskończoną liczbę związanych z górą mitów i legend we wszystkich cywilizacjach. Pamiętajmy również o ogromnej roli góry w dziejach Jezusa, począwszy od kazania na górze, poprzez Górę Oliwną, a skończywszy na Golgocie (w języku hebrajskim słowo to oznacza ..czaszkę" lub „miejsce czaszek").
Nie zapominajmy też. że - zgodnie z ewangeliami św. Łukasza i św. Jana - w czasie pojmania Jezusa na Górze Oliwnej Szymon-Piotr miał w ręku miecz, którym uderzył Malchosa (św. Łukasz, 22,50, 51 i św. Jan 18,10,11). Słowo „miecz" w języku hebrajskim znane jest jako Herei. opisujące górę Horeb, gdzie Eliasz i Mojżesz doznali objawienia. Miecz jest symbolem Świata, boską prawdą zesłaną ze szczytu góry.
Biblia mówi nam. że podczas pobytu na pustyni Mojżesz miał na górze Synaj widzenie Boga i objawienie Tablic Dziesięciu Przykazań, danych przez Boga „narodowi wybranemu" za pośrednictwem Mojżesza, człowieka sprawiedliwego. Wyznaczały one sposób postępowania ludzi względem Boga i siebie. Tak samo góra jest miejscem objawienia dla człowieka; może on wyrazić swoje wierzenia i prawa przez zapisane słowo!

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbole - Źródło Obcy 0 4.556 12-11-2009 21:10:47
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Labirynt Obcy 0 8.781 12-11-2009 20:43:19
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Lotos i róża Obcy 0 6.058 12-11-2009 20:27:55
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Krzyż Obcy 0 6.189 12-11-2009 20:01:01
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Spirala Obcy 0 11.699 12-11-2009 19:30:43
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Okrąg i koło Obcy 0 27.033 12-11-2009 19:11:44
Ostatni post: Obcy