Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole - Krzyż
12-11-2009, 20:01:01
Post: #1
Symbole - Krzyż
Symbole uniwersalne


Krzyż


Krzyż symbolizuje zjednoczenie się Nieba z Ziemią, Drzewo Życia, święte miejsce, gdzie czas i przestrzeń stają się jednością. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych symboli.


Zanim krzyż, związany z męką i śmiercią Chrystusa, został przyjęty przez chrześcijan jako znak ich wiary, był prawdopodobnie jednym z pierwszych magicznych i mistycznych symboli służących do wskazywania drogi oraz łączenia dwóch punktów, dwóch przeciwności, dwóch światów lub sił: góry i dołu, nieba i piekła, życia i nieśmiertelności, dobra i zła. Skrzyżowanie tego, co niebiańskie i tego, co ziemskie, co widzialne i co niewidzialne, boskie i ludzkie, jest podstawą jedności, spełnienia, które może stać się udziałem człowieka, jeżeli zidentyfikuje się on z symbolem krzyża. Człowiek znajduje się w punkcie, w którym spotykają się pionowe i poziome nurty energetyczne. Krzyż jest uniwersalnym kształtem, który poprzez połączenie północy z południem wyobraża pionową oś świata, kosmiczne Drzewo Życia. Z drugiej strony, łącząc wschód z zachodem, przedstawia horyzont, gdzie wschodzą i zachodzą ciała niebieskie a ludzie rodzą się i umiera-ją. Skrzyżowane ramion dzielą rok na cztery pory - cztery żywioły. Z umieszczenia krzyża (lub kwadratu) wewnątrz okręgu zrodziła się idea koła. W pewien sposób krzyż, punkt środkowy, okrąg i kwadrat są częścią nierozdzielnej całości. Poprzez narysowanie znaku krzyża możemy wyznaczyć środek, krąg i kwadrat, gdyż krzyż symbolizuje wszystko to jednocześnie. Okrąg zawiera w sobie krzyż i kwadrat, a krzyż prowadzi do okręgu lub kwadratu. W każdym przypadku dla wszystkich trzech figur istnieje wspólny symbol środka, który w człowieku jest sercem, słońcem ciała, źródłem życia. Krzyż to także skrzyżowanie czterech dróg, punkt spotkań, symbol przeznaczenia; stąd też powszechnie używane określenie, że oto znaleźliśmy się na rozstaju dróg naszego życia.
Ponadto, aż do X wieku, na skrzyżowaniu dróg oddawano cześć greckiej bogini przeznaczenia, Hekate, posiadającej moc spełniania pragnień i urzeczywistniania życzeń tych, którzy w nią wierzyli. Było to święte, magiczne miejsce. Kobiety często wychodziły na drogi, aby błagać boginię o opiekę nad ich dziećmi. Kościół katolicki uznał jednak Hekate za królową czarownic i zakazał jej kultu.

KRZYŻ STAROŻYTNY I KRZYŻ CHRZEŚCIJAŃSKI


Ankh, krzyż egipski, jest w kształcie litery T i ma pętlę zawiniętą nad poziomym ramieniem; mógł być używany jako uchwyt. Pętla przedstawiała Słońce, symbol światła, nowego początku, oraz życie boskie i wieczne, które trwa po naszej śmierci; krzyż reprezentował życie doczesne. Egipcjanie nazywali go kluczem życia lub kluczem Nilu, wielkiego źródła wody, która czyniła ziemię żyzną i umożliwiała życie.

Swastyka albo krzyż szczęścia

To bardzo stary symbol, który - niestety - został przywłaszczony przez nazistów. Jego nazwa wywodzi się z sanskrytu, języka ludów zamieszkujących Indie, gdzie słowo siuasti oznacza szczęście i dobrobyt. Cztery ramiona zagięte i zakręcone do środka podobne są do okręgu, sprawiając wrażenie ciągłego ruchu; przypominają zarówno koło, jak i spiralę. Swastyka była też używana około 3000 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie jako symbol labiryntu.
Swastyka jest symbolem uniwersalnym, równie często spotykanym w Egipcie, jak i w Europie czy Chinach. W Grecji przedstawiała poczwórną literę gamma, w krajach germańskich -płaszcz boga grzmotów Thora, obrońcy bogów i ludzi. Paradoksalnie, w czasach pogańskich i wczesnochrześcijańskich była przeciwstawiana krzyżowi chrześcijan.
W religii buddyjskiej jest symbolem Koła Dharmy, pieczęci w sercu i na duszy Buddy, w Chinach - liczby 10 000, oznaczającej nieskończoność. W Tybecie często spotyka się ją w talizmanach i mandalach, gdyż pomaga skupić się i wejść w stan medytacji.

Krzyż św. Andrzeja


Ma kształt litery X; na podobnym krzyżu zginął jeden z pierwszych apostołów Jezusa i brat Szymona Piotra. W Grecji, gdzie św. Andrzej nauczał, został nazwany protokletos albo „ten, który pierwszy został wezwany". Z tego krzyża wywodzi się krzyż religii prawosławnej której św. Andrzej jest patronem. Ma trzy poziome linie i jedną ukośną, wznoszącą się w prawo i tworzącą znak X.
Krzyż w tym kształcie pochodzi z czasów wcześniejszych niż początki chrześcijaństwa, ponieważ w wielu prymitywnych plemionach ryto go na prehistorycznych kościach lub rysowano na przedmiotach służących do odpędzania klątw i chorób.

Krzyż św. Piotra


Jest odwrócony - ramię poziome znajduje się na dole; na takim krzyżu w Rzymie w roku 64, św. Piotr poniósł męczeńską śmierć, ukrzyżowany głową w dół. Fakt, że pierwszy ojciec Kościoła apostolskiego został ukrzyżowany w pozycji odwrotnej niż Chrystus, jest bardzo znamienny.
Zarówno w żydowskiej księdze Zohar, jak i w indyjskich Upaniszadach, świat został przedstawiony jako drzewo rosnące odwrotnie - z korzeniami wyrastającymi z nieba, które swymi konarami i liśćmi pokrywa Ziemię.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbole - Lotos i róża Obcy 0 6.223 12-11-2009 20:27:55
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Spirala Obcy 0 12.253 12-11-2009 19:30:43
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Okrąg i koło Obcy 0 28.916 12-11-2009 19:11:44
Ostatni post: Obcy