Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole - Spirala
12-11-2009, 19:30:43
Post: #1
Symbole - Spirala
Symbole uniwersalne


Spirala


Symbolizując ciągły ruch życia i nietrwałość rzeczy, spirala reprezentuje wieczne życie i samospełnienie.


Spirala jest naturalnym zjawiskiem, rezultatem sił okrężnych, odśrodkowych i dośrodkowych. W ten sposób jest związana z kołem i z symboliką dotyczącą koła. Siła odśrodkowa tworzy ruch wychodzący ze środka koła. Natomiast siła dośrodkowa kieruje go do środka. Jeśli zaczniemy palcem wykonywać koliste ruchy w misce wody, zauważymy, że wir wychodzi ze środka i kieruje się na zewnątrz, jeśli postąpimy odwrotnie i umieścimy palec na brzegu miski wir będzie się poruszał w kierunku środka. Wydaje się, że spirala w przyrodzie i w świecie jest zjawiskiem stałym, jedną z tych wrodzonych form, które można znaleźć wszędzie, począwszy od roślin, a na galaktykach skończywszy, nie pomijając oczywiście muszelek na plaży.
Ta prawidłowość nie umknęła naszym przodkom, którzy z przyczyn często przez nas przytaczanych jednoczyli się ze swym naturalnym środowiskiem, utożsamiali się z nim, uważali przyrodę za wielką księgę, posiadającą własny język i symbole. Nic więc dziwnego, że w całej Europie odkryto megality - kolosalne bloki kamienne wzniesione w epoce neolitu, ze spiralami wyrytymi na powierzchni. Tym znakiem umieszczanym na grobowcach ludzie tamtej epoki dawali świadectwo swej wierze w życie pozagrobowe i życie wieczne. Spirala była symbolem nieustanności ruchu.

SPIRALA, SYMBOL WIECZNEGO ŻYCIA I SAMOSPEŁNIENIA


Ujmując to najprościej, możemy powiedzieć, że spirala jest symbolem ewolucji. Jednak ta ewolucja nie oznacza tego samego, co spirala odśrodkowa, czyli wychodząca ze środka na zewnątrz, i dośrodkowa, czyli zaczynająca się na zewnątrz, a dążąca do środka. Spirala wykazuje analogie z symboliką związaną z kołem, ale także z labiryntem.
W okresie późnego paleolitu - który trwał od 35 tysięcy do 9500 lat p.n.e. - powstały posążki - Kallipygos. czyli Pięknotyłej (przydomek Afrodyty, greckiej bogini miłości lub rzymskiej Wenus). Nazwa pochodzi od greckiego słowa kallos, które oznacza piękny, i pyge, czyli pośladki. Używano jej też w stosunku do rzeźb z tego okresu, ponieważ przedstawiały one obfite pośladki kobiece. Miały też często spiralę wyrytą na brzuchu albo srom w kształcie spirali. Były więc symbolami płodności i naturalnego, magicznego procesu życia, tak jak to sobie wyobrażali nasi przodkowie.
Jak z tego wynika, spirala była częścią ewolucji życia na Ziemi, dowodem na życie wieczne. Widzimy to w spirali odśrodkowej przedstawianej na megalitach.
Co więcej, wydaje się, że w epoce neolitu, która nastąpiła po późnym paleolicie, bogini-matka, o której już
wspominaliśmy, to znaczy słynna Wenus Kallipygos, i megality były ze sobą utożsamiane. Na niektórych megalitach przedstawiano ową boginię-matkę. Tak więc w umysłach naszych przodków życie i śmierć albo życie pozagrobowe kończyły się na stworzeniu całości, będącej rezultatem procesu symbolizowanego przez spiralę. Spirala odśrodkowa przypomina nam więc koło i środek, oznacza ciągły ruch, który wykracza poza świat widzialny; uosabia także drogę Słońca i Księżyca po niebie i nietrwałość rzeczy.
Spirala, która wychodzi od wewnątrz na zewnątrz, czyli kiedy jest odśrodkowa - symbolizuje rozwój życia w przyrodzie. Lecz możemy na nią spojrzeć pod innym kątem, jak na ścieżkę życia albo losu, która prowadzi człowieka od punktu zewnętrznego do wewnątrz, do środka. Znajdujemy się więc w świecie spirali dośrodkowej, analogicznej z labiryntem i jego symboliką, to znaczy z podróżą, którą człowiek musi odbyć, by dotrzeć do środka, centrum siebie. Zbiera on składniki swojej osobowości, wszystko, czym jest i co zrobił, by dotrzeć do tego początkowego punkt Jest to spirala oznaczająca samospełnienie, ruch, który musimy wykonać, żeby powrócić do swego początkowego położenia.

SPIRALA, DRABINA I KUNDALINI


Istnieje jeszcze jedna spirala, można ją znaleźć w micie o drabinie. Reprezentuje ona ruch energii, która krąży. przekształca się, zmienia i ciągle regeneruje, tak jak to ma miejsce w przypadku cyklu wody na Ziemi. Symbolizuje również długość osi kręgosłupa, gdzie pierwotna energia w postaci kundalini, ukazanej jako wąż. krąży ciągle z góry na dół .

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbole - Lotos i róża Obcy 0 6.223 12-11-2009 20:27:55
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Krzyż Obcy 0 6.361 12-11-2009 20:01:01
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Okrąg i koło Obcy 0 28.916 12-11-2009 19:11:44
Ostatni post: Obcy