Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbole - Okrąg i koło
12-11-2009, 19:11:44
Post: #1
Symbole - Okrąg i koło
Uniwersalne symbole

Okrąg i koło


Okrąg i koło tworzą jedność, która wprawia świat w ruch. Te od wieków główne symbole miały
wielkie znaczenie dla naszych przodków.


Okrąg jest kwadratowy. Cóż za dziwna droga przybliża nas do tego symbolu! Nie możemy rozmawiać o uniwersalizmie symboliki koła bez odniesienia do słynnej kwadratury koła - zagadki, która, jak wiemy, nie została rozwiązana. Stąd wzięło się określenie problemu zgłębianego i roztrząsanego z każdej strony, a mimo to nie rozstrzygniętego.

OKRĄG


Dla starożytnych okrąg zawsze symbolizował niebo, a kwadrat - Ziemię. Tym samym niebo miało żeńskie cechy, a Ziemia - męskie. Dla nich bardziej logiczne było to, że kwadrat Ziemi jest zawarty w okręgu lub sferze nieba, a nie odwrotnie. W rzeczywistości wierzyli, że świat, w którym żyją, jest płaski, zawieszony w czymś w rodzaju kuli - z niebem na górze i niebem na dole. W ich pojęciu dzień i noc powtarzały cykliczny ruch z dołu do góry i z góry na dół. Symbol koła stał się więc bardzo ważny.
Poczynając od połączenia linią wszystkich punktów, w których Słońce wschodziło dzień po dniu i przez cały rok, oraz biorąc pod uwagę wszystkie punkty zachodu Słońca na horyzoncie - wyznaczyli jednoznacznie granice swego świata. Od tej chwili wszechświat był jasno określony poprzez linie proste i kąty, poza którymi była nicość, koniec świata.
Można teraz zrozumieć, dlaczego w krótkim czasie okrąg zaczął odgrywać rolę ochronną, magiczną i świętą. Przebywać w kręgu znaczyło tyle, co być na świecie żywym i bezpiecznym.
W kręgu nieba, poza kwadratem Ziemi, zaczynało się nieznane. Granice świata przerażały, znalezienie się tam było związane z ryzykiem spadnięcia do dolnego nieba, w którym prawie zawsze umiejscowione było królestwo śmierci.
Niewątpliwie w ten sposób bardzo uprościliśmy całe to zagadnienie, ale definicja koła, z jakiejkolwiek by pochodziła cywilizacji czy kultury, zawsze dotyczy nieba i posiada cechy żeńskie, a kwadrat przypisany jest do męskiej Ziemi.

PUNKT CENTRALNY, CZYLI ŚRODEK


Kwadrat Ziemi znajduje się w samym centrum okręgu nieba. Zarówno okrąg, jak i kwadrat mają ten sam środek, który także jest okrągły.
A teraz, aby zrozumieć symboliczne znaczenie punktu centralnego, spróbujmy prześledzić tok rozumowania naszych przodków, bogatsi o pewne założenie, a mianowicie o to, że pojęcia osi i koła idą z sobą w parze. W jakiż inny sposób nasi przodkowie mogl uświadomić sobie istnienie ruchu okrężnego, niż umieszczając siebie samych w stałym punkcie, z którego mogli obserwować obracające się elementy lub wokół którego sami mogli się obrócić. Niewątpliwie w ten sposób stopniowo zdali sobie z sprawę z istnienia punktu środkowego, w którym zbiegają się wszystkie elementy lub wokół którego się grupują. W związku z tym głowa klanu lub plemienia szybko zaczęła zajmować centralne miejsce. Rozszerzając tę teorię można powiedzieć, że świat mógł zajmować tylko pozycję centralną, jako że niebo było okręgiem. Przez tysiące lat człowiek rozwijał tę ideę i postrzegał siebie jako centralny, najważniejszy punkt wszechświata, do którego dążą i na którym skupiają się wszystkie elementy i fenomeny natury.
Z czasem punkt centralny, środek, bardziej nawet niż okrąg, stał się symbolem doskonałości, pełni i jedności.

KOŁO


Możliwe, że w czasie tej intelektualnej ewolucji człowiek dokonał największego odkrycia, które zrewolucjonizowało życie społeczne i sposób egzystencji - wynalazł koło! Ale czy rzeczywiście możemy nazwać to odkryciem? Nie. Było to proste wykorzystanie znanego symbolu. Ale skąd się wzięło pojęcie koła i kto sprawia, że kręci się ono wokół osi? Czyż nie tak samo, jak konieczna jest inteligencja i ręka człowieka, aby wynaleźć koło, nie trzeba czyjejś siły aby wprawić je w ruch? Okrąg niebieski również potrzebuje ręki boga lub wyższej inteligencji, aby się obrócić. Na przykład, w religii buddyjskiej Budda nazywany jest też Chakvati, czyli „ten, który wprawia koło w ruch". Koło Słońca obraca się i wyznacza ścieżkę wokół okręgu nieba, którą podążają dzień i noc. Tak samo następują po sobie życie i śmierć. To jest właśnie wielka zasada magicznego koła życia, koła odradzania się i przeznaczenia.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbole - Lotos i róża Obcy 0 6.223 12-11-2009 20:27:55
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Krzyż Obcy 0 6.361 12-11-2009 20:01:01
Ostatni post: Obcy
  Symbole - Spirala Obcy 0 12.254 12-11-2009 19:30:43
Ostatni post: Obcy