Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbolika - Wodnika
08-11-2009, 17:38:10
Post: #1
Symbolika - Wodnika
Symbolika Wodnika


   

Oryginalność, natchnienie i idealizm to trzy magiczne cechy należące do trzech dekad Wodnika, którego symbole są połączeniem marzeń z utopiami i realizmu z wyobrażeniami.


Wodnik, pochodzący od łacińskiego słowa aąuarius, oznacza nosiciela wody. Po francusku wyraz ten brzmi verseau. Składa się on z czasownika verser (nalewać) i eau (woda). Niektórzy widzieli w tym bezpośrednie tłumaczenie z greckiego hudrokhoeus, które początkowo oznaczało „tego, który nalewa wodę", a potem „deszczowy". Etymolodzy uważają, że okres roku, który odpowiadał temu znakowi zodiaku był porą deszczową. Nie wydaje się to jednak zbyt przekonującym uzasadnieniem tego słowa, gdyż w lutym w Grecji wieją raczej zimne wiatry, a nie pada deszcz. Co więcej, warto pamiętać, że zodiak nie został stworzony w Grecji, ale w Mezopotamii, która ma zupełnie inny klimat. W tej części świata deszcze zdarzały się rzadko i traktowane były jako element ożywczy i użyźniający.
Jeśli przyjrzymy się bliżej francuskiemu słowu używanemu do określania tego znaku, odkryjemy że czasownik verser, który odpowiada łacińskiemu versare, oznacza „odwrócić, wykręcić". Metaforycznie wykorzystywany był do wyrażenia faktu, że zawróciło się komuś w głowie w tym celu, aby zmienił zdanie, albo żeby wywrzeć na nim presję. Ów ruch odwracania można przypisać także wodzie i wiatrowi: wiatrak poruszany jest siłą wiatru, a koło młyńskie - wody.
Jeśli powrócimy do pochodzenia łacińskiego słowa versare, odkryjemy jego indoeuropejskie korzenie w słowie verte, które w sanskrycie, podobnie jak i w niemieckim, oznaczało: „odwrócić, powrócić, przewrócić", ale także "za wrócić, znaleźć się gdzieś", czy nawet „zmienić". Widzimy więc, jaka jest obfitość interpretacji, które można przypisać temu jedenastemu znakowi zodiaku, łączącemu wodę i wiatr, to znaczy Wodę i Powietrze, dwa żywioły, których nie da się rozdzielić.
Ta mnogość i pomieszanie, które tworzą coś zupełnie niezwykłego i oryginalnego, pełnego niekonwencjonalnych refleksji, są wszechobecne w symbolach trzech dekad tego znaku.

WODNIK PIERWSZEJ DEKADY


Od około 20 do 30 stycznia
Nazwa tej dekady to Oryginalność. Planetą rządzącą jest Wenus. Tak więc nie jesteśmy zdziwieni, że „wylewający wodę", który reprezentuje pierwszą dekadę tego znaku, jest kimś, kto dysponuje wdziękiem i gracją. Jest to młody mężczyzna, który w wyglądzie i postawie ma coś kobiecego. Można by nawet pomyśleć, że to postać dwupłciowa albo obdarzona anielską naturą. Jednak jest to prawdziwy młody mężczyzna. Prawą nogę ma wysuniętą do przodu i lekko zgięte kolano, podczas gdy lewa noga odsunięta jest do tyłu, pięta wzniesiona do góry, a lewe kolano wyraźnie zgięte. Ubrany jest jak średniowieczny paź, na ramionach ma pelerynę, która powiewa za nim muskana przez wiatr. W lewej ręce trzyma odwrócony dzban z wodą i wylewa jego zawartość do już pełnej miski. Jak widzimy, na rysunku pokazany jest i wiatr, i woda. Obecności tego pierwszego domyślamy się po ułożeniu peleryny i rozwianych włosach, woda zaś spływa strumieniem z odwróconego dzbana.
Prawą ręką mężczyzna ów trzyma spód dzbana, na który to, wydaje się, wyraźnie skierował swój wzrok, obojętny na wszystko wokół. Nie zapominajmy bowiem, że głównym, bezdyskusyjnym władcą Wodnika jest Saturn. Tak więc siła koncentracji i zdolność skupienia uwagi są tu bardzo ważne. Dlaczego wylewa wodę z dzbana do miski, która już jest pełna? Ponieważ symbolicznie rzecz przedstawiając, wylewa on swe pełne wyobraźni pomysły i wyjątkowe uczucia, roztaczając je wokół, ale nie chcąc ich zgubić. Dzięki temu jego myśli, idee i uczucia są razem i nie ma niebezpieczeństwa ich utraty. Często podkreśla się pragmatyzm osoby urodzonej w pierwszej dekadzie Wodnika.

WODNIK DRUGIEJ DEKADY


Od około 31 stycznia do 8 lutego
Znajdujemy się tu w zdecydowanie mniej dwuznacznym świecie niż w przypadku pierwszej dekady, ale równie intensywnym. Wodnik ów stoi, jest goły jak go Pan Bóg stworzył. A dokładniej rzecz ujmując, jest nagi jak człowiek prehistoryczny. Jego ciało przypomina ciało dziecka, które zbyt szybko urosło, albo jak z lekka zdeformowany dorosły. Ramiona, klatka piersiowa i uda pokryte są gęstymi włosami.
Z takim wyglądem przypomina raczej jakieś zwierzę z wyostrzonymi zmysłami. Włosy na głowie, także bardzo gęste, są zmierzwione. Rozwiewa wysokości głowy, trzyma odwróconą misę. Wypływa z niej strumień wody, nasuwając nam skojarzenie z rzeką płynącą w dolinie.
Wygląd tego Wodnika, prymitywny, sprawiający wrażenie dzikości połączonej z łagodnością, jest typowy dla Czarnego Księżyca, który rządzi tą dekadą. Co do wody falującej na wietrze, to podkreśla ona natchnienie, aspiracje i sztukę wróżbiarską, które są przypisane tej dekadzie.

WODNIK TRZECIEJ DEKADY


Od około 9 do 18 lutego
Ostatnia postać jest najbardziej znanym wyobrażeniem Wodnika. Klęczy na prawym kolanie, lewa noga zaś jest zgięta i pewnie spoczywa na ziemi. Znajduje się on nad brzegiem wzburzonej rzeki. W silnych rękach trzyma imponująco wyglądającą amforę, spoczywającą na jego lewym barku. Wylewa olbrzymie ilości wody, tak jakby amfora nie miała dna. Nasuwa nam to skojarzenie z rogiem obfitości i nieskończonym źródłem fantazji i emocji. Dekadą tą włada Neptun, podkreślając bardzo intensywne życie uczuciowe, bogatą wyobraźnię i mnóstwo marzeń oraz utopijnych idei, które są bliskie wszystkim osobom urodzonym w tej dekadzie.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Symbolika - Koziorożca Obcy 1 6.319 06-08-2012 10:43:40
Ostatni post: kami789
  Symbolika - Ryb Obcy 0 2.194 08-11-2009 17:54:32
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Strzelca Obcy 0 2.363 08-11-2009 17:07:30
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Skorpiona Obcy 0 4.385 08-11-2009 16:42:54
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Wagi Obcy 0 2.388 08-11-2009 16:15:20
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Panny Obcy 0 1.531 08-11-2009 15:51:12
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Lwa Obcy 0 2.939 08-11-2009 15:12:41
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Raka Obcy 0 2.343 08-11-2009 14:54:52
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Bliźniąt Obcy 0 2.293 08-11-2009 14:34:31
Ostatni post: Obcy
  Symbolika - Byka Obcy 0 2.977 08-11-2009 14:12:22
Ostatni post: Obcy