Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żywioły - Powietrze
08-11-2009, 12:59:22
Post: #1
Żywioły - Powietrze
Powietrze


Żyjemy dzięki temu, że oddychamy. Powietrze utrzymuje przy życiu, ale również zabija, jest magiczne i dwuznaczne. Im więcej o tym myślimy, tym bardziej jego natura nas zadziwia.W astrologii, przy rysowaniu horoskopu, za chwilę urodzenia uznaje się moment, gdy nowo narodzone dziecko wzięło swój pierwszy wdech. Wdech-wydech - ten życiodajny rytm jest jednocześnie rytmem śmierci. Oddychanie, które umożliwia dziecku rozpoczęcie samodzielnego, niezależnego od pępowiny życia, użycie własnych płuc i systemu oddechowego zależy od wykonywania nieustannych wdechów i wydechów. Oddychanie oznacza, że żyjemy i jesteśmy niezależni. Wstrzymanie oddechu oznacza śmierć.

POWIETRZE, WIATR, ODDYCHANIE, DUSZA


Dusza i oddech zawsze były ze sobą ściśle związane. Lecz oddech nie jest duszą, jest nośnikiem. Zarówno dusza, jak i oddech są niewidoczne i nie można ich wyczuć poprzez dotyk. Kiedy wieje wiatr, tak naprawdę nie widzimy go ani nie słyszymy. Dźwięki wydają gałęzie i liście drzew uderzające o siebie, ocierające się, kołyszące się na wietrze.
Powietrze, zarówno jako wiatr, jak i jako oddech, może być wypełnione zapachem perfum, woni, ciepłem, zimnem pochodzącymi z obszarów, które wypełnia i w których swobodnie krąży. Kiedy przyłożymy dłoń do ust poczujemy ciepło oddechu. Powietrze jest pokarmem bogów, poprzez oddech wnosi do ciała ciepło życia lub ogień wewnętrzny.
Oddychanie jest spontanicznym, instynktownym i życiodajnym działaniem, które umożliwia człowiekowi życie. Lecz oddech nie jest powietrzem - jest aktem oddychania. Również wiatr nie jest powietrzem - powstaje w wyniku przemieszczania się powietrza spowodowanego przez ruchy rotacyjne Ziemi wokół własnej osi. Tak więc, skoro ani oddech, ani wiatr nie są powietrzem, są tylko jego nośnikiem, zaś powietrze przecież niewątpliwie istnieje, otacza nas i bez powietrza nie mogą przetrwać żadne formy życia, równie dobrze może ono być nośnikiem dla duszy, która odróżnia jednego człowieka od drugiego, czyni z niego istotę wyjątkową, inteligentną, wolną i jedyną na świecie. Można powiedzieć, że jest to symboliczny dowód na istnienie duszy. myśli, ducha, dźwięku, mowy i języka. I znowu mówimy wszak o rzeczach, które są niewidzialne, ale istnieją w realnym świecie właśnie dzięki powietrzu. Powietrze jest jednakowe dla każdego, ale oddech jest jedyny w swoim rodzaju. Kiedy bierzemy oddech, napełniamy się tym samym powietrzem, którym oddychają ludzie znajdujący się obok nas (równie dobrze można powiedzieć, że otaczający nas ludzie oddychają tym samym powietrzem co my), ale kiedy wykonujemy wydech - wydychamy powietrze, które jest właściwe tylko nam, które przeszło przez filtr naszych płuc, można powiedzieć powietrze osobiste.
Płuca zarządzają oddychaniem. Ale przecież nasza skóra też oddycha wszystkimi swoimi porami, karmiąc się życiem. Dlatego też ludzie urodzeni w znakach powietrznych (Bliźnięta, Waga i Wodnik) często mają delikatną, wrażliwą skórę, a także wewnętrznie są bardzo wrażliwi.

DRZEWO ŻYCIA I UKŁAD ODDECHOWY


Płuca są osadzone na oskrzelach - prawym i lewym - które łączą się poniżej
tchawicy. Patrząc na zespół: oskrzela, płuca i tchawica zauważymy, że przypomina on odwrócone drzewo. Jest to oczywiste symboliczne powiązanie drzewa układu oddechowego z Drzewem Życia.
Posadzone w środku rajskiego ogrodu Drzewo Życia - albo Drzewo Wiadomości Złego i Dobrego - nie jest niczym innym, jak drzewem oddechu, będącym u początku wszelkiej świadomości i wskazującym moment przejścia z życia do śmierci, od wdechu do wydechu. Drzewo Życia jest jednocześnie drzewem śmierci. Nie pozwala nam zapomnieć, że w środku klatki piersiowej ukryte jest serce, które poprzez ruchy skurczowe i rozkurczowe komór i arterii nieustannie przekracza granicę pomiędzy życiem i śmiercią. Rytm serca jest rytmem życia. Bez tego rytmicznego ruchu istnienie jest niemożliwe.
Za każdym razem, gdy robimy wdech, jest to akt woli życia, która ma swe korzenie w nerkach. Ich funkcja w organizmie jest podwójna. To w nerkach jest źródło równowagi i siły. Podobnie jak i inne organy naszego ciała, które spełniają życiowe funkcje, nerki również oddychają. W nerkach człowiek może opanować swą siłę, w płucach zaś swój oddech i swego ducha. Kontrolę nad oddychaniem osiąga się dzięki mięśniom przepony, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej i pozwala płucom rozwinąć się i rozprzestrzenić. Ćwiczenie oddechowe z hata-jogi pomoże ci kontrolować oddychanie i rozszerzanie drzewa oskrzelowego, Drzewa Życia, które jest w tobie (patrz poniżej). Ćwiczenie pozwoli również uświadomić sobie własny rytm, który posiada każdy z nas. Kontrolowanie oddechu pomaga w nauce, jak żyć w zgodzie z naszymi wewnętrznym rytmem.
Rytm świata to ruch i tempo. Jest to jednocześnie wyraz tego, kim jesteśmy. Poprzez kontrolę powietrza wdychanego do środka naszego ciała możemy odkryć własny rytm życia i własną osobowość.

Krótkie ćwiczenie hata-joga


Połóż się na plecach, oddychaj przez nos z zamkniętymi ustami. Podczas wdechu wypchnij brzuch, koncentrując jednocześnie uwagę na nerkach. Zatrzymaj powietrze w płucach przez krótki moment. W końcu wypuść powietrze, wydychając je przez usta i jednocześnie wciągając brzuch. Poczekaj chwilę bez oddychania, a następnie powtórz proces od początku. To bardzo proste ćwiczenie, możliwe do wykonania przez każdego, przynosi spokój i odpoczynek

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Żywioły - Woda Obcy 3 7.822 27-06-2010 13:16:02
Ostatni post: Obcy
  Żywioły - Ziemia Obcy 0 3.562 08-11-2009 13:20:05
Ostatni post: Obcy
  Żywioły - Ogień Obcy 0 3.271 08-11-2009 12:35:00
Ostatni post: Obcy