Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żywioły - Ogień
08-11-2009, 12:35:00
Post: #1
Żywioły - Ogień
Ogień


Ogień może symbolizować dobro lub zło. Wyobraź sobie ogień płonący w palenisku, które jest centrum domostwa lub ognie piekielne palące potępionych, a zobaczysz, jak żywotny jest ów element w mitach i legendach.


Ogień jest tworzeniem, narodzinami, początkiem, pierwszym światłem i radością; czymś, co zawsze było przez człowieka otoczone czcią. Lecz ogień potrafi również być siłą destrukcyjną, palącą wszystko i wszystko obracającą w popiół. Nasi przodkowie szybko zauważyli przeciwstawną dwoistość natury ognia i uczynili zeń symbol zarówno dobra, jak i zła.

OGIEŃ BOGÓW


Ludzie pierwotni, a potem starożytni, rozumieli dobrodziejstwo ognia, lecz także zdawali sobie sprawę z towarzyszącego mu niebezpieczeństwa. Ich przetrwanie zależało od światła dziennego i słońca, które to światło dawało. Ale z nieba biły też pioruny i błyskawice, przerażające i niebezpieczne. Ludzie traktowali to jako karę zsyłaną przez bogów, którzy czuli się zawiedzeni zachowaniem ludzi i chcieli okazać swoje niezadowolenie i gniew, zsyłając na ziemię ogień. Wyrażanie gniewu nie ograniczało się tylko do ognia niebieskiego, lecz także do ognia wybuchającego z głębin ziemi i z gór.

Tak więc ogień jest podstawowym żywiołem życia, objawieniem, iluminacją, oczyszczeniem, ale i pasją zniszczenia. Ogień płonie w raju i w piekle. Ogień daje życie, ale i zabiera je, obracając wszystko w popiół.

HEFAJSTOS, PROMETEUSZ I MITOLOGICZNY OGIEŃ


W greckiej mitologii bogiem ognia był Hefajstos-Wulkan, syn Zeusa-Jowisza i Hery-Junony. Panował nad ogniem wulkanów i metali (metalurgia). Jako boski kowal zajmował się boską kuźnią i wykuwaniem broni dla bogów, a w szczególności dla Achillesa. Hefajstos brał udział w stworzeniu Pandory, pierwszej kobiety greckiej. Użył do tego gliny, z której ukształtował i wymodelował jej ciało na podobieństwo nieśmiertelnych bogiń, a następnie tchnął w nią iskierkę życia.
Prometeusz, syn tytana Iapetosa, ukradł ogień z bożej kuźni i oddał go człowiekowi. Prometeusz był uważany za wielkiego dobrodzieja rodzaju ludzkiego, ponieważ wykradł boski ogień, będący dotychczas wyłącznym przywilejem bogów, jedynie po to, by życie ludzi uczynić bardziej przyjemnym. Za karę Zeus przykuł go do zbocza góry stalowymi obręczami zrobionymi przez Hefajstosa. Codziennie przylatywał orzeł i zjadał wątrobę Prometeusza, a ta odrastała na nowo.
W opowieści o torturach Prometeusza użyte są dwa symbole odnoszące się do ognia. Pierwszym z nich jest orzeł - ptak, który był posłańcem bogów, niosącym niebiański ogień. Drugi to wątroba, którą uważano za siedlisko duszy, a ściślej organ, przez który dusza połączona była z ciałem. Ogień namiętności ukryty jest w wątrobie.

Bogowie i atrybuty ognia


W Mezopotamii bogiem ognia był Gibil, a w Kartaginie Moloch. Atar był duchem ognia i bogiem-ogniem, który miał moc czytania w ludzkich sercach. Jego świątynia nazywała się Kaaba Zoroastra. W Indiach bogiem ogniska jest Agni, Surya - bogiem-słońcem, Indra - bogiem piorunów lub nieba. Brahma, najwyższy bóg, zgodnie z hinduską tradycją, przypomina ogień. domowego Westy, były strażniczkami ognia, a piro-mancja była sztuką wróżenia, polegającą na czytaniu z płomieni.
Salamandra, zwierzę metaforyczne żyje w ogniu i pilnuje go. Symbolizuje smoka - znak pierwotnej energii, iskrę życia, boski ogień. W kulturze rzymskiej i ludów północnej Europy, a następnie za czasów inkwizycji w całej Europie, karą za zdradę była próba ognia: oskarżeni musieli wziąć do ręki rozżarzony do czerwoności stalowy pręt i jeżeli na rękach pojawiały się rany, był to dowód skazujący. Tradycja zapalania ognisk w Noc Świętojańską pochodzi od ceremonii ognia, który oczyszczał i użyźniał glebę przed okresem zbiorów. Odbywało się to w noc przesilenia letniego, czyli 21 czerwca, dla uczczenia bogów i podziękowania za ich łaski.

Pochodzenie słowa ogień

Łacińskie słowo gnis określające ogień oznacza również czystość. Używane było przez tłumaczy Biblii uczonych do przetłumaczenia greckiego słowa pur, puros, od którego pochodzą określenia pirotechnik i piromania. Słowo ogień (ang. fire) pochodzi od klasycznego łacińskiego focus (ognisko domowe lub palenisko w kominku). Tak więc znaczenie słowa ogień zostało wybrane bardziej jako ogień ogniska domowego niż oczyszczenie (ignis), które wprowadza pojęcie zła i zniszczenia pokonanego dobrem.

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedziOdpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Żywioły - Woda Obcy 3 7.822 27-06-2010 13:16:02
Ostatni post: Obcy
  Żywioły - Ziemia Obcy 0 3.562 08-11-2009 13:20:05
Ostatni post: Obcy
  Żywioły - Powietrze Obcy 0 3.474 08-11-2009 12:59:22
Ostatni post: Obcy