Wróżymy tylko osobom pełnoletnim - REGULAMIN PRÓŚB O WRÓŻBĘ - Kliknij i przeczytaj koniecznie!

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yin i Yang
05-05-2009, 16:31:55
Post: #1
Information Yin i Yang
W chińskiej kosmologii, Yin i Yang są przeciwnymi sobie pierwiastkami, w wyniku połączenia się których powstał cały Wszechświat. Yin i Yang są elementami jedni - Tao. Yin i Yang są odpowiedzialne m.in. za cykliczność zjawisk w naturze: dobowych (dzień jest Yang, noc Yin), rocznych i wszelkich innych.

Koncepcja yin i yang to pierwsza zasada feng. Początkowo yin i yang oznaczały zacienioną [yin] i nasłonecznioną [yang] stronę wzgórza. Yin klasyfikuje się jako żeńską zasadę natury, tym samym uznaje się ją za bierną i słabą, yang zaś jako zasadę męską; aktywną i silną. Model yin yang używa się do wyjaśniania struktury i ładu wszechświata oraz zachodzących w nim zmian. Wszelkie interpretacje na tym polu cechuje niezwykłej skali alegoryka, głębia i wnikliwość w naturę rzeczy.

Według tej koncepcji yin dąży do yang i odwrotnie. Przykładem może być palenie się ognia. Na początku najczęściej mamy mały ogień [yin], który z czasem się powiększa, staje się bardziej yang. Gdy brakuje mu jednak paliwa zaczyna gasnąć stając się ponownie coraz bardziej yin, aż do całkowitego zaniknięcia.

W chińskiej medycynie tradycyjnej zdrowie to stan równowagi między Yang i Yin, pełnej harmonii między nimi. Ta właśnie równowaga między Yang i Yin stanowi o prawidłowej funkcji każdego narządu z osobna i organizmu juko całości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi28-08-2009, 14:39:53
Post: #2
RE: Yin i Yang
YIN przejawia sie jako trwala materia ziemi. Kurczy sie i zageszcza. Reprezentuje zasade bierna w naturze, przejawiajaca sie jako ciemnosc, zimno i wilgoc. W odniesieniu do czlowieka YIN symbolizuje kobiecosc i bezwladnosc.
YANG przejawia sie jako sila nieba. YANG sie rozszerza. Reprezantuje zasade aktywnosci natury, przejawiajaca sie jako swiatlo, cieplo i suchosc. W odniesieniu do czlowieka reprezetuje meskosc i pozytywna strone naszej materi.
YANG reprezentuje tez kraine zywych a YIN- ktolestwo zmarlych.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
29-03-2010, 18:33:21
Post: #3
RE: Yin i Yang
jedno sprostowanie:

Cytat:Yin i Yang są przeciwnymi sobie pierwiastkami,

generalnie owe przeciwieństwo jest nadane tym symbolom zniekształca ich obraz. bo i owszem, pozornie są to przeciwności, ale przeciwności takie, które nie mogą istnieć be siebie. bo nie znając jednego nie umiemy docenić drugiego. i tak długo jak patrzymy na to jak na przeciwności tak długo nie pojmujemy prawdziwego znaczenia tao.

taji, znak wizualny tao (nie będę zamieszczać, każdy chyba zna) nie jest znakiem nieruchomym. yin i yang stale się przenikają tak, że nie wiemy kiedy jedno staje sie drugim.

analizując wszelkie chińskie koncepcje trzeba pamiętać ze to co umysł człowieka zachodu analizuje, rozdrabnia czy dzieli umysł chińczyka łączył, spajał i widział jako ciągły ruch i zmianę. zatem yin i yang to dwie strony tego samego medalu i to strony doskonale przenikające się wzajemnie.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz