Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Czy zło tkwi w naturze człowieka??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

Yin

Za nim zniknę, pozostawię Wam coś do roważenia. Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na temat, ale coż. Przepraszam jeśli to nie ten działAngel.
Czy zło tkwi w naturze człowieka?? Czy mamy dualną naturę składającą się z pierwiatków dobrych i złych, czy jak medal ma dwie strony. A może jesteśmy nijacy, ani dobrzy ani źli dopiero, których podszeptów słuchamy, czy tych dobrych czy złych powoduje jak działamy?? Czy występujące w różnych bajakach wyobrażenie nas z aniołkiem na jednym a diabełkiem na drugim ramieniu jest przedstawianiem rozważań wewnętrznych czy walki zewnętrznej o byt zagubiony gdzieś pomiędzy?? Mam nadzieje, że ktoś podzieli się swymi przemyśleniami :D Pzdr
Wg. mnie jest czlowiek czyli istota myslaca, czujaca stworzona przez Boga (dobro) przy czym dal tez slad diabel (zlo) i zyjemy tak sobie podejmujac kroki odpowiednie dla nas i naszych bliskich wybieramy swiadomie droge znajc jej cel albo jest meta w Niebie albo w piekle, posiadamy sile ktora mozemy wykorzystac robiac zlo lub dobro jestesmy neutralni, to nasze uwielbienie i nie liczenie sie z innym prowadzi do takich a nie innych skutkow. Zawsze sobie wyobrazam tego aniolka i diabelka zawsze slysze ich glosy moze to juz choroba..nie wiem..gdy cos robie dobrego zawsze slysze ten zly glos sklucajacy go.
Zło jest zawsze obecne w życiu człowieka, tak samo jak dobro. Jeśli zapytasz czy rodzimy się źli - odpowiadam NIE. Niestety, to że jesteśmy źli, to nasze doświadczenia z dzieciństwa, młodości, to jakie relacje mamy ze światem. Często stajemy się źli gdy nie umiemy poradzić sobie z krzywdą czy np. porażką.
Dualizm naszej natury, wydaje mi się niezaprzeczalny: dobro – zło, kobieta – mężczyzna, dzień – noc itp.
Może się zagalopowałam, ale tak właśnie uważam.
Nie rodzimy się źli, źli się stajemy z czasem (oczywiście nie wszyscy).
zło jest wpisane w nature człowieka.Rodzimy sie jako tabula rasa,środowisko,wychowanie kształtują nas.Niestety,nawet najlepiej wychowany człowiek,w atmosferze miłości,czułości,szacunku do drugiego człowieka pokazuje swoje złe oblicze przy sprzyjającej okazji co dobitnie obrazuje eksperyment Milgrama lub też Zimbardo.Zreszta Zimbardo pisał duzo artykułów nt zła i człowieka.
Zgadzam się z shimmy - zło jest częścią naszej natury już od najmłodszych lat, sami wiecie jak bardzo potrafią byc okrutne i złe nawet małe dzieci w stosunku do swoich rówiesników, choć nie zdają sobie zapewne z tego sprawy. Juz wtedy pokazują, że drzemie w nich coś złego i złośliwego. Nie ważne czy człowiek jest wychowany w miłości i szacunku, ale i tak jest zdolny do zły rzeczy.

Uważam się za dobrego człowieka, ale juz wiele razy przekonałem się, że też potrafię byc podły i zły. Myślę, że każdy z Nas tak ma od czasu do czasu i w sprzyjających do tego warunkach. Zło, ciemna strona jak zwał tak zwał jest pociagajace i ciekawe niestety, ważne żeby umieć sie temu oprzeć i starać się byc dobrym człowiekiem.

Przypomina mi sie cytat z filmu "Co gryzie Gilberta Grape'a" - Johny Deep zapytany tam przez wspaniała :) Juliette Lewis (sory za błędy w nazwiskach jesli są ale nie chce mi się sprawdzać) "jakie jest jego największe marzenie i pragnienie?" odpowiada "chcę byc dobrym człowiekiem". Taka prosta i zarazem wspaniała odpowiedź i tego się trzymajcie dobrzy Ludzie :)
albo w książce "władcy much".... pieknie ukazano jak w dzieciach rodzi się zło w czystej postaci
Prawda eZo, każdy z nas jest zdolny do bycia złym - jednak nie wszyscy tacy jesteśmy i co najważniejsze, nie oznacza to, że źli się rodzimy.

Yin

Ostatnio gdy myślałam o naturze człowieka przyszło mi do głowy pewne porównanie. Natura człowieka przypomina monetę, jest awers i rewers dobro i zło, ale nie oznacza to że jesteśmy albo na wskroś dobrzy albo na wskroś źli. Gdy podrzucimy monetę do góry to gdy spadnie na ziemię nie zawsze przewróci się na jedną lub drugą stronę, czasami trudno powiedzieć co tak na prawdę wypadło i tacy jesteśmy nie do końca i nie dokońca źli, można by to ująć również w pojęciu niedoskonali, albo możemy się odwołać do pojęcia wolnej woli, bo człowiek został nią obdarzony. I to co czyni i jaka ostatecznie będzie jego natura w kulminacyjnym momencie jego życia zależy od bardzo wielu czynników, tak jak z tą monetą :P Dziękuję za wyraże Waszych poglądów na ten temat, jak komuś jeszcze coś przyjdzie do głowy proszę pisać. Pzdr
Myślę że jestem dobrym człowiekiem aczkolwiek potrafię być podła i zawistna to zła cecha ale!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Są sytuacje w życiu każdego z nas że nie da się rady inaczej a w szczególnośći kiedy chodzi o naszych bliskich w moim przypadku o moje dzieci aby niestała im się krzywda jestem gotowa nawet ZABIĆ.
Sumując to myślę że w każdym z nas tkwi dobro i zło po połowie,i w dzisiejszych czasach niestety nieraz trzeba tego zła użyć jeżeli nie ma innego rozwiązania w imię walki o swoich najbliższych.

Yin

(19-09-2009 10:22:50)eZo napisał(a): [ -> ]Uważam się za dobrego człowieka

(19-09-2009 10:22:50)eZo napisał(a): [ -> ]"chcę byc dobrym człowiekiem"


(27-12-2009 15:52:01)czarna75 napisał(a): [ -> ]Myślę że jestem dobrym człowiekiem

A tak właściwie, co oznacza pojęcie 'dobry człowiek'... co przez nie rozumiecie??

Mam nadzieje, że ktoś podzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat Angel
Pozdrawiam
dobry człowiek


"Dobry człowiek to ten , który pragnąc podtrzymać siebie, podtrzymuje innych, i pragnąc własnego rozwoju, rozwija innych. Drogą praktykowania ren jest stawianie siebie w pozycji innych ludzi" - Konfucjusz

Każdy człowiek w życiu postępuje według swojego rozumu, sumienia . Uważam,że należy tak żyć, aby drugiemu człowiekowi nie wyrządzić krzywdy, poświęcić się dla innych, cieszyć się patrząc na szczęście innych, starać się aby innym było dobrze, czasem mimo wielkich poświęceń.
Cytat:A tak właściwie, co oznacza pojęcie 'dobry człowiek'... co przez nie rozumiecie??

Obcy bardzo dobrze to opisał - żyć tak, aby nie krzywdzić innych, choć czasem się zdarza :(
(27-06-2010 13:03:27)Anien napisał(a): [ -> ]A tak właściwie, co oznacza pojęcie 'dobry człowiek'... co przez nie rozumiecie??

Mam nadzieje, że ktoś podzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat Angel
Pozdrawiam

Hmm... mówiąc najprościej dobry człowiek TO...
- człowiek świadomy "złej i dobrej" strony swej Świadomości... "Ego i Lepsze Ja" (diabełek i aniołek na ramieniu)
- ale świadomy właśnie po to... by skorzystać z własnej "wolnej woli" i ZAWSZE wybierać tą dobrą... :)
- bo tylko taki wybór... sprawi ze będzie (stanie się) nie tylko dobrym człowiekiem... ale świadomą ISTOTĄ...
- ISTOTĄ której istota tkwi właśnie w szacunku i tolerancji dla innych... bo przez to, Sama stanie się dobrocią... :)

- myślenie... "że jestem dobrym, choć czasami zdarzy się być złym"... jest tylko iluzją naszego EGO, że "jednak jestem dobry"... w porównaniu do "innych" czyli naszego "Ego świata"...
- w myśl zasady;...jestem dobry bo inni są jeszcze gorsi... :(
- ale już nasze EGO nie powie Nam, że są przecież i "lepsi niż my"... ;)
- bo wtedy musielibyśmy spotkać się... z gołą prawdą, demaskującą... właśnie jEGO...

Ps.
- Anien... a propos "diabelka i Aniołka na ramieniu"... pamiętam z czasów dzieciństwa filmik Disneya o Psie Pluto (chyba)... gdzie właśnie co chwila był "kołowany" przez Diabełka na jednym ramieniu i Aniołka z drugiej strony... chciałem go nawet kiedyś znaleźć na You Tube... ale coś mi "nie idzie"...
- może Tobie (albo komuś) uda się ta sztuka ? ... byłbym b.wdzięczny za wstawienie tu linka... który zresztą pasowałby do tego Tematu jak ulał... :);)

Yin

(27-06-2010 15:00:29)infedro 7 napisał(a): [ -> ]- Anien... a propos "diabelka i Aniołka na ramieniu"... pamiętam z czasów dzieciństwa filmik Disneya o Psie Pluto (chyba)... gdzie właśnie co chwila był "kołowany" przez Diabełka na jednym ramieniu i Aniołka z drugiej strony...

Fakt... było coś takiego :)
hmm... ale żeby to znaleźć ^^ też z miłą chęcią bym sobie obejrzała :P a co tam ;)

filmu nie znalazłam, tylko coś takiego:

http://2.bp.blogspot.com/_bxVZ7GvshNg/Ss...luto+2.jpg

[Obrazek: Mickey%27s%2BPal%2BPluto%2B2.jpg]
[Obrazek: Mickey%27s+Pal+Pluto+2.jpg]


- nooo... brawkooo... to tak, z tego filmiku... :D:P
- wprawdzie tylko fotka... ;)
- ale mnie się nawet tyle nie udało...:rolleyes:
- dzięki bardzo...:heart:... i proszę o jeszcze... :*
- nigdy nie myślałem... że będę musiał przyznać, że To jest czysta prawda...prosto z życia :rolleyes:
- i że będę się tym kiedyś zajmował na poważnie... :P

--- pozdrawiam ciepło... infe7

- i czekam na jeszcze... :s;)
- może... jak tak każdy zapoda po jednym zdjęciu... to się uzbiera cały filmik :*Angel
Stron: 1 2 3
Przekierowanie