Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: czy wiara katolicka pozwala praktykować działania ezoteryczne?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam,
w tym wątku chciałabym abyśmy wspólnie rozważyli pewien dylemat. Mianowicie chodzi mi o to, że wiele osób które nazywa siebie katolikami, do tego praktykującymi i obnoszącymi się ze swoją wiarą, czy nie łamie przykazań KK parając się działaniami ezoterycznymi, mam tu na myśli chociażby czytanie z kart, korzystanie z tzw. wróżek, feng shui, magia żywiołów i nie tylko, nawet bytność na forach ezoterycznych... czy to jest zgodne z wyznawaną przez nich wiarą, a może próba oszustwa?

Zapraszam do dyskusji:shy:
- hmm... po pierwsze to należy zaznaczyć że KK jest jedynie pewną forma Chrześcijaństwa... jakich na świecie jest przecież wiele, a łączy je wiara w Boga jedynego, Biblia i nauki Jezusa... :)
- wiec wszystko to o co pytasz SzD... to niejako tylko kwestia interpretacji słów 'Boga' czy też nauk Jezusa, na ogół zapisanych w Biblii... lub innych/podobnych Pismach ;)
- wiec należałoby te słowa przytoczyć... i zastanowić się co mogły/mogą one faktycznie oznaczać... :)

---miłego dnia... infe7
fakt, KK jest to tylko pewna forma Chrześcijaństwa...
mi chodzi o założenie wg Biblii, w myśl której Jezus gonił wszelakiej maści magików i wróżbitów. Co dowodzi tego, że katolicy nie powinni korzystać z takich usług i co gorsza nimi się zajmować.
Chyba, że tutaj podważymy prawdziwość słów zawartych w tej księdze.
Haha to będę pierwsza. Spowiadalam się z wróżb i nawiązała się rozmowa, uzasadnilam księdzu, że nie czuje, abym robiła zle.
Ponadto zapis na temat wróżb został wpisany w biblie przez papieża Piusa na poczet inkwizycji... Przyznał racje...

Pytałam, Boga o kilka spraw na wróżby dostałam ze powinnam wiedzieć...
Na temat zmian w Piśmie potwierdzenie, na to skąd mam wiedzie. Co zostało zmienione- czuj sercem.
ha
Cytat:czy wiara katolicka pozwala praktykować działania ezoteryczne?

Nie.
(29-03-2014 22:17:29)cichutka napisał(a): [ -> ]Haha to będę pierwsza. Spowiadalam się z wróżb i nawiązała się rozmowa, uzasadnilam księdzu, że nie czuje, abym robiła zle.
Ponadto zapis na temat wróżb został wpisany w biblie przez papieża Piusa na poczet inkwizycji... Przyznał racje...

Pytałam, Boga o kilka spraw na wróżby dostałam ze powinnam wiedzieć...
Na temat zmian w Piśmie potwierdzenie, na to skąd mam wiedzie. Co zostało zmienione- czuj sercem.
ha
Ja sercem czuje wiele rzeczy...
co do Tw spowiedzi- to, że się czuje i ksiądz przymyka oko na Tw czucie, cóż nie zamierzam z tym dyskutować... tutaj kwestia sumienia i NAPRAWDĘ głębokiej wiary... zalatuje mi bałwochwalstwem.
Dla mnie mało wiarygodna jest osoba, która idzie do Kościoła, żarliwie się modli o łaski dla siebie, a później w zaciszu domowym np. stawia karty- które są przypisane innym bytom.
w Katechizmie jest klarownie napisane, że praktyki mim. wróżbiarskie są sprzeczne z wiarą w Boga i są zakazane.
(29-03-2014 22:21:05)Boji napisał(a): [ -> ]
Cytat:czy wiara katolicka pozwala praktykować działania ezoteryczne?

Nie.

Boji dziękuję Ci za zwięzłą i szczerą odpowiedź. Czy mogę liczyć na wyrażenie Tw stanowiska w stosunku do osób które zwą się katolikami praktykującymi a do tego korzystają z wachlarza magów i wróżek?
(29-03-2014 21:41:10)Szukająca Drogi napisał(a): [ -> ]fakt, KK jest to tylko pewna forma Chrześcijaństwa...
mi chodzi o założenie wg Biblii, w myśl której Jezus gonił wszelakiej maści magików i wróżbitów. Co dowodzi tego, że katolicy nie powinni korzystać z takich usług i co gorsza nimi się zajmować.
- hmm... ja akurat nie zajmuje się kartami i nie korzystam z wróżb... wiec przynajmniej pod tym względem jestem jakby 'czysty'... ;)
- a Katolicy?, no fakt nie powinni tego czynić, a jak czynią to tak jak zawsze to bywa, Tylko na własną odpowiedzialność... i na własne przyczyny jak i skutki.

Cytat:Chyba, że tutaj podważymy prawdziwość słów zawartych w tej księdze.

- hmm... nie wiem czy bylibyśmy w stanie ;), choć pewne dywagacje niejako zawsze mogą wchodzić w grę... ale czy to coś da ?

... :heart: Angel
(29-03-2014 23:12:15)infedro 7 napisał(a): [ -> ]- hmm... ja akurat nie zajmuje się kartami i nie korzystam z wróżb... wiec przynajmniej pod tym względem jestem jakby 'czysty'... ;)
- a Katolicy?, no fakt nie powinni tego czynić, a jak czynią to tak jak zawsze to bywa, Tylko na własną odpowiedzialność... i na własne przyczyny jak i skutki.
Katechizm jasno określa co może a czego nei może katolik... tak więc wszelkei praktyki spirytyzmu, noszenie amuletów, horoskopy, hieromancja przepowiednie itd.... są to rzeczy, które spowodują ogień piekielny...

(29-03-2014 23:12:15)infedro 7 napisał(a): [ -> ]- hmm... nie wiem czy bylibyśmy w stanie ;), choć pewne dywagacje niejako zawsze mogą wchodzić w grę... ale czy to coś da ?
może i dalibyśmy radę... ;)
zawsze może wyniknąć ciekawy temacik do rozważań... :P

... :heart: Angel
[/quote]
Wszedzie są zasady, regulaminy, kodeksy, prawo ale czy zawsze go przestrzegamy?:P Za wyjątkiem fanatykow:).
Fausti nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia ;)
więc ktoś, kto podaje się za osobę wierzącą i do tego praktykującą powinien znać te przepisy, czyż nie?
(29-03-2014 23:31:52)Szukająca Drogi napisał(a): [ -> ]Fausti nieznajomość przepisów nie usprawiedliwia ;)
Mòwisz jak byle urzedas ;) czlowiek musi byc teraz alfa i omegą. Zreszta nie chodzi tu o nieznajomosc przepisow tylko o nie przestrzeganie ich z premedytacja:). To może my wszyscy jestesmy obłudni(?), kto z nas na forum ezo dokonał apostazji?, kto ma sakrament chrztu, komunii, bierzmowania czy malzenstwa? ;)
Cytat:Boji :
czy wiara katolicka pozwala praktykować działania ezoteryczne?
Nie.
Szukajaca Drogi:
Boji dziękuję Ci za zwięzłą i szczerą odpowiedź.
Czy mogę liczyć na wyrażenie Tw stanowiska w stosunku do osób które zwą się
katolikami praktykującymi a do tego korzystają z wachlarza magów i wróżek?

Temat rzeka ...
Co tu duzo mowic. Odpowiedz jest tak jak zauwazylas - zwiezla, (dodam-konkretna).
Cokolwiek sie napisze, bedzie to tylko usprawiedliwianie w przerozne sposoby siebie samego,
czasem dla wlasnej wygody, bo chce z tego korzystac, i chce byc w zgodzie ze swoim sumieniem (wzgledem wiary)
Pytanie bylo : czy wiara katolicka pozwala praktykowac [...]
Nie, nie pozwala i to jest jedyna odpowiedz.
Pan Jezus czynil cuda, w obecnym jezyku mozna powiedziec
- magia -
zamiana wody w wino itd ... podaje jako przyklad wykorzystywany przez mlodziez, profanacja ...
mam nadzieje, ze to jest wlasciwie zrozumiale !
Wiele kobiet uzdrawialo ludzi - czy to byly swiete czy wiedzace
i widzace ? - jesli uzdrawialy - czynily dobro ...
Dla wlasnego usprawiedliwienia mam dewize, ze to co czynie w dobrej mierze - (biala magia) jest dobre.
Tylko czy wierzac, bedac chrzescijaninem, katolikiem, przeciwstawiajac sie przepisom wiary - bedzie to dobrym ?
Mysle, ze sa to rzeczy ktore ustalil czlowiek, dlatego nie przywiazuje do tego wiekszej wagi.
Pozostaje kwestia - co jest dobrem a co zlem ...
Dla roznych ludzi roznie to wyglada.
Ja staram sie czynic w zgodzie ze swym sumieniem.
W obecnych przepisach prawnych tez sa rzeczy niepojete
- bo co innego znaczy Prawo, a co innego Sprawiedliwosc.
A powinno oznaczac to samo ...
Nie pokrywaja sie. Czesto Prawo nie pozwala dojsc do glosu Sprawiedliwosci.
Wiec czyz nie lepiej krotko i zwiezle odpowiedziec ? - NIE ...
Oczywiście, że osoby religijne nie mogą zajmować się kwestiami ezo, bo to grzech i zasługuje na potępienie i karę.
Osoby zaangażowane w swoją wiarę katolicką tego czynić nie będą, ponieważ Kościół to właśnie potępia. Wyjątki stanowią duchowni zajmujący się różdżkarstwem, ale z relacji wynika, że mieli również z tym problem.
Nie chodzi o przepisy, tylko o wartość i głębię wiary.
Aha i jeszcze jedno, nie widzę w tym żadnego fałszu czy zakłamania, bo nie ja podejmowałam decyzję o swoim chrzcie.
:)
Jola :
Cytat:Nie chodzi o przepisy, tylko o wartość i głębię wiary.
Jolu - ja widze to tak - to sa tylko przepisy ... stworzone przez czlowieka. Nie ma nic wspolnego z sama Wiara.
Wiara dotyczy czynienia dobra i zla. A co mozna powiedziec o genetykach, ktorzy przejmuja role P.Boga ?
- klonowanie, grzebanie w genach ludzkich, tworzeniu pol swini/pol czlowieka ?
Przepisy zmieniaja sie z "kazdym wiekiem" - swieci czynili cuda, i to mialo/ma miejsce w kazdej wierze.
Jola :
Cytat:[ ... ] nie widzę w tym żadnego fałszu czy zakłamania, bo nie ja podejmowałam decyzję o swoim chrzcie.
Nasi Rodzice bedacy w wierze (niezaleznie jakiej) spelnili swe obowiazki wzgledem wyznawanej wiary.
Tak jak wypelniaja obowiazek wychowania dzieci.
Jesli ktos jesz wyznawca wiary - wypelnia ja w tym podstawowym zakresie.
Reszta nalezy do czlowieka, ktory rozpoczyna zycie na wlasny rachunek.
To w zasadzie się zgadzamy, Boji, nawet jeśli momentami wychodzimy od innych przesłanek.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie