Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: SERDECZNIK POSPOLITY
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Haniel

SERDECZNIK POSPOLITY
Leonurus cardiaca

Kwitnie: kwiecień—sierpień; 30-90 cm

Budowa zewnętrzna: Pusta, wzniesiona, czterokanciasta, ciemnoczerwona, rozgałęziona łodyga. Liście ciemnozielone, 5—7-dłoniastosieczne, od spodu silnie owłosione. Drobne kwiaty w nibyokółkach, siedzące w kątach liści.

Występowanie: Suche łąki, pastwiska, rumowiska cieplejszych obszarów.

Uprawa: Nasiona wysiewa się wiosną w szklarni lub pod koniec lata do gruntu; w następnym roku przesadza się na stanowiska stałe. Lubi gleby lekkie, próchniczne, miejsca słoneczne.

Zbiór: Ziele, ewentualnie liście, zbiera się w początkach kwitnienia.

Suszenie: Suszyć w cieniu rozłożone cienką warstwą.

Skład chemiczny: Glikozydy bufanolidowe, a także cholina, alkaloidy, garbniki, saponiny, flawonoidy i olejek eteryczny.

Działanie: Wzmacnia serce, przeciw wysokiemu ciśnieniu krwi, uspakajająco, pobudza tworzenie soków żołądkowych.

Zastosowanie: Środek typowo uspokajający przy schorzeniach serca, migrenie, depresjach, nerwicach, klimakterium, zaburzeniach przewodu pokarmowego.

Dawkowanie: Pije się zazwyczaj napar z 10—15 g ziela na szklankę wody kilka razy dziennie po łyżce. Zaleca się też (w porozumieniu z lekarzem) odwar z rozcieńczonym winem; pić po kieliszku przy depresji, tzw. kołataniu serca, zaburzeniach przewodu pokarmowego, klimakterium. Stanowi częsty składnik mieszanek sercowych, uspokajających i moczopędnych. Wyciągi wodne są tak skuteczne w zaburzeniach serca, że produkuje się przemysłowo ekstrakty używane jako lekkie środki nasercowe (zwiększają czas przepływu krwi do serca, obniżają częstotliwość pulsu). Działanie zmniejszające ciśnienie krwi i uspokajające serdecznika wzmacnia się przez mieszanie go z korzeniem kozłka lekarskiego, głogu, ewentualnie z kamforą.

[Obrazek: serdecznik3.jpg?w=655][Obrazek: serdecznik_pospolity.jpg]
Przekierowanie