Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Krótka definicja pojęcia "ezoteryka"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ezoteryka to tak zwana wiedza tajemna, przeznaczona tylko dla grona wybrańców. Odnosi się do wiedzy dostępnej jedynie dla osób uprzywilejowanych, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację.

Ezoteryka głosi inne postrzeganie rzeczywistości, rozwój duchowy, porusza tematy nieudowodnione lub odrzucane przez naukę. Jej treści są na ogół otoczone atmosferą tajemnicy, starożytnych wierzeń, guru o nadnaturalnych mocach, a nie są w żaden sposób potwierdzane, są odczuwalne jedynie w sposób pozazmysłowy, magnetyczny, niezwykły. Ezoteryzm zwykle koncentruje się na osobistym oświeceniu oraz wewnętrznych praktykach duchowych.
Do ezoteryki można zaliczyć wszelkie działania, prowadzące w konsekwencji do zrozumienia natury człowieka i jego otoczenia, przez pryzmat wnikania w siebie i wydobywania istniejącej w nim od zarania Wiedzy. Najogólniej mówiąc chodzi o rozwój wewnętrzny człowieka. Ezoteryka to Wiedza wewnętrzna człowieka, ale też wszystko co się za tym ukrywa, a w szczególności:

* rozmyślania filozoficzne,
* praca z własnym charakterem,
* poznawanie wiedzy umykającej tradycyjnym sposobom jej poznawania,
* poznawanie i rozwijanie własnego wnętrza,
* ciągłe szukanie swojej Drogi,
* analiza swojego życia wewnętrznego w relacji z otaczającym światem,
* szukanie odpowiedzi na pytania trudne i łatwe,
* zadawanie pytań zakazanych,
* łamanie tradycyjnej wizji świata i człowieka,
* odkrywanie swojej natury i talentów,
* umiejętność pogodzenia własnego widzenia świata i jego wizji podawanej przez religie,
* życie i znoszenie przeciwności oraz trudów z godnością,
* przeżywanie emocji i doświadczeń bez wartościowania ich jako dobre lub złe,
* umiejętność widzenia Ducha we wszystkim, także w materii.

Pozostaje pytanie, jak to zrealizować ? Po prostu żyć w myśl zasady szukaj, burz, buduj. Żyj, potykaj się, podnoś i z uniesioną głową idź do przodu, aż do następnego potknięcia. Nie neguj dotychczasowych doświadczeń, lecz ciesz się nimi. I nie powtarzaj ich w nieskończoność, lecz wyciągaj wnioski by móc sięgnąć po nowe doświadczenia i emocje. Zbieraj po drodze niezliczone okruchy mądrości życiowej i składaj je w swoje życie. Nie rób tego jednak z przypadkowymi okruchami. Może się to nie tylko nie udać a nawet może co niektórym zaszkodzić. Więc wszystko z umiarem i rozsądkiem, aby iść do przodu, nie robiąc sobie jednocześnie krzywdy. Ma to tym większe znaczenie gdy za wszelką cenę neguje się jedne wartości i poglądy a ślepo bierze inne. Pamiętać należy, że ani Wschód ani Zachód nie mają wyłączności na Wiedzę. Wszyscy mają ją w sobie i tam przede wszystkim należy poszukiwać. A formalne, nowe czy stare systemy religijne i filozoficzne to tylko drogowskazy, z których umiejętnie należy czerpać. Nie dając się jednak ogłupić i omamić. Należy też zdać sobie sprawę, że niektóre Energie będą w opozycji z Innymi. Każda kultura tego świata dostaje specyficzny przekaz energetyczny dla własnego rozwoju i nie jest obojętne, czy się korzysta z przekazu innej strefy ziemi i jak dużo się z niej czerpie.
Szeroko rouzmiana ezoteryka to wszystko to, co zalicza się tak do wiedzy tajemnej, jak i New Age, oraz wróżb, horoskopów i tego co niewyjaśnione.
to jest książkowa regułka na temat słowa ezoteryka, a życie u każdego inaczej oczywiście daje raczej inne tłumaczenie ale to długo by pisać....
Wystarczy posiedzieć w tym temacie ponad 10 lat , przeżyć własną śmierć,mieć 1% na życie dawany przez lekarzy, ozdrowieć w niewytłumaczalny sposób i słowa "wiedza tajemna" ni w ząb nie pasują już do ezoteryki.
Wielka Tradycja Północy, najbardziej mi rozjaśniła w główce...polecam
Tworzymy wszechświaty własnymi myślami i to jest normalna umiejętność ludzi-bogów :-)
Teraz żyjemy za maską ograniczeń, przesądów, dogmatów, grzechów, itd..1000słow jeszcze,
gdy już to zrzucimy, wyjaśnione będzie wszystko jeśli pozbędziemy się stereotypów i wyjdziemy z ułudy którą sami jako ludzie "zamknięci" stworzyliśmy
pozdrawiam
Grzegorz
Dokładnie tak, dlatego tak lubię dzikość i wolność mojej drogi. Wystarczy zdjąć maski i stworzyć siebie od nowa. I nie trzeba innej wiedzy tajemnej. :)
Pojęcie ezoteryka na pewno będzie się rozszerzało z czasem bo to wiedza tajemna a wiemy że coraz więcej jest dla nas tajemnicą...
Spośród powyższych, najbardziej odpowiada mi definicja Obcego, z drugiego postu.
Etymologia słowa ezoteryka wskazuje na 'wnętrze', nie ma tu nic tajemniczego. Ezoteryka to życie, poznawanie, badanie bez wcześniejszego określania zewnętrznego. Setki lat temu w naszej kulturze ezoteryke zepchnięto w cień, religia była przeciwna samowolnym wojażom duchowym. Ok. XIX wieku wprowadzono pojęcie okultyzm (z lac. occultus ~ tajemny) i nad tym terminem dobrze jest się pochylić, nim mylnie skojarzy się ezoteryke (zycie wewnetrzne) z tajemnica.

Niestety wiele osob lubi gotowe rozwiazania podane na tacy, być może duży wpływ miala na to religia która narzucała przez pokolenia wyznawanie czegoś, zamiast dazenia do zrozumienia. Dzisiaj ta przypadlosc wykorzystuja juz nie tylko przedstawiciele religii, ale i wszelcy duchowi 'mistrzowie' zerujacy na naiwnosci, dlatego tez utrzymanie ezoteryki w mgle tajemniczości, wiedzy objawionej nielicznym (okultyzm) jest wielu srodowiskom na reke.
Dla mnie osobiscie ezoteryka moze byc chociazby rozmowa wnuczka z dziadkiem, dzielenie sie doswiadczeniem zyciowym, wspolne wyciaganie wniosków.. Kazdy z nas jest ezoterykiem na swoj sposob, jesli jakikolwiek czas poswieca na zadume nad wlasnym istnieniem..
Rzeczywiście, opis Obcego jest najbardziej wyczerpujący znaczenie tego określenia.
Mówi o wolności w kształtowaniu własnej ścieżki.
Zdarzenia pokazują, że nie tylko religie i ich przedstawiciele chetnie ograniczyli by taką autonomię ludzkiego niezależnego myślenia, ale i ludzie ludziom, niezwiazani z jakimś oficjalnym nurtem.
Ile spokoju można znaleźć w ciszy...
Przekierowanie