Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Porady dla początkujących
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Pozwolę sobie krótko spisać kilka rad dla osób początkujących, a chętnych by zajmować się kartami Tarota.

Ja niestety nie miałam możliwości skorzystania z rad bardziej doświadczonych osób. Pierwszą talię kupiłam "w ciemno", mam ją do dziś, ale nie używam ... niestety. Potem ile wlazło zaczytywałam się wszystkim czym się dało w temacie Tarota (nie wiedziałam jeszcze wówczas które informacje są wartościowe, a które nie). Oczywiście popełniłam pierwszy z błędów adeptów. Najpierw zalałam sobie umysł różnymi opisami znaczeń kart, dopiero potem sama przez nie "przechodziłam". W tę stronę jest o wiele trudniej.
Więc rady są następujące:
- Oglądać wiele różnych talii (najlepiej całe talie, są takie strony gdzie można zobaczyć całe talie), zanim zdecydujecie się na tą konkretną która do Was „przemówi”.
- Wybrać talię (bez pośpiechu), która ma najlepiej małe arkana przedstawione za pomocą różnych wizerunków, a nie tylko atrybutów karty. Polecam karty np. Waite’a, Morgana-Greera, (dla porównania Tarot Haindla jest wręcz przesycony symboliką i to różną, może więc być dość trudny do interpretacji dla osób początkujących).
- Nie należy się bać kart, ale także ich nie idealizować. Natomiast szacunek jest wręcz nieodzowny.
- Potem "zaprzyjaźnić" się z nimi, zapoznać się z ich wyglądem, dotykać - przy okazji "naładować" je swoją energią, przekładać i ewentualnie notować swoje przemyślenia.
- Dopiero potem polecam sięgnąć do literatury. To tak w telegraficznym skrócie.

- Można już na samym początku wybrać sobie strażnika talii. Stara szkoła mówi że karty należy przechowywać obrazkami do góry (nie jestem pewna czy to nie szkoła Pana Jóźwiaka), ze strażnikiem właśnie na wierzchu (żeby nic niepowołanego, żadna zła energia się tam nie dostała, wówczas talia jest chroniona). Oczywiście wszystko według uznania, noc na siłę.
- Oczyszczanie - nie trzeba zawsze pod koniec dnia ich układać kolejno (jedna z form oczyszczania). Żeby ich nie układać jeśli nie chcesz, można je tasować nad płomieniem świecy w celu oczyszczenia z energii osoby której się stawiało karty.
Dobrze, by po wróżeniu komuś, zostawić świecę jeszcze przez jakiś czas płonącą.

Poza tym bez przesady, z czasem nabiera się wyczucia, czy karty potrzebują oczyszczenia czy nie. Wszystko zależy od własnego uznania i odczucia. To jest tak zwane „umawianie” się z kartami. Dodam tylko że należy mieć do tego wszystkiego dystans, to właśnie dla tego jestem przeciwna stawianiu sobie kart, ale o BHP Tarota chyba nie tu. :)
a propo rad. jakie ksiazki moglabys polecic komus kto dopiero zaczyna? w ksiegarniach troche tego jest, ale pytanie ktora bylaby dosc latwa do zrozumienia i nauki
Myślę że warto na ten temat założyć następny temat. Tam to napiszę, przynajmniej te które znam. :)
Bardzo dobry pomysł z odrebnym tematem, biorąc pod uwagę dużą liczbę książek i opracowań na ten temat.
skad wiadomo czy dana osoba jest gotowa "przyjąć" wróżbe?
To nie zawsze wiadomo. Często ufamy swojej intuicji i doświadczeniu. Czasami w takich sytuacjach karty zamykające się sprawdzają.
dziękuje
Czy rozkłady z kart tarota mozna stosować przy innych kartach?
rozkłady mozesz stosowac jakie chcesz, przenosić z jednych kart na inne, tworzyć swoje własne.
Ważne jest tylko, żebyś przed rozłożeniem kart wiedziała jaki rozkład robisz.
dziekuje za odpowiedź memento.
Ja używam tylko Tarota, ale widziałam że np. runiczne rozkłady nie są takie same.
runiczne, niektóre, się różnią, są np zwiazane z dziewiecioma światami. Ale, generalnie, do kartomancji runicznej ściągnięto rozkłady z tarota.
Tak, szczególnie że kiedyś były to jeno kamyki lub drewienka (o ile dobrze wiem).
nadal jeno są ....
osobiście, ale to bardzo osobiście i nic nikomu nie narzucając: nie uznaje kart runicznych ;)
Jako początkująca w Tarocie mam problem z obiektywną interpretacją kart. Jak sobie z tym poradzić?
Karty są zlożone pod względem znaczeniowym, czy (poza postawionym pytaniem) kierunek interpretacji wynika z ich konkretnego rozkładu w danym momencie?
Najwazniejsze jest pytanie. To pod jego kątem interpretuje sie karty w rozkładzie. I pozycja tez mówi o znaczeniu karty. Np. karta Kochankowie co innego mówi na pozycji: ogólny obraz problemu a co innego na: partnerzy, otoczenie :)
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie