Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: O amuletach i talizmanach słów kilka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Amulety są drobnymi przedmiotami, naturalnymi lub sztucznymi, służącymi do magicznej obrony przed złymi duchami, ludźmi lub nieszczęściami. Noszone na ciele lub na odzieży pierścienie, łańcuchy, czasem figurki, również wkładane do grobów zmarłym.

Mają one dawną tradycję, znane są na całym świecie, przybierają różne formy. Odgrywały dużą rolę w religiach pierwotnych (tam były zbliżone do idoli) i starożytnych, w religiach monoteistycznych przeszły do sfery pobożności ludowej i zabobonu.

Podobną rolę spełniają talizmany - są to przedmioty magiczne mające przynieść ich właścicielowi szczęście.

AMULETY I TALIZMANY:

ANIOŁY - mocny talizman ochronny.

ATLANTÓW BRELOK - działa ochronnie, przyciąga dobre energie.

BOGINI SPIRALI - chroni przed słabą wiarą w siebie, zwątpieniem, bezczynnością.

DELFIN - przynosi szczęście, przyciąga życzliwych ludzi.

DRZEWO KOSMICZNE - rozwija właściwości parapsychiczne, ułatwia kontakty z kosmosem i podróże astralne.

FORTUNY - symbol dający wygrane w grach liczbowych, hazardzie.

GWIAZDA ARCYGAMY - przynosi pomyślność, zdrowie i wzmocnienie ducha, jest łącznikiem z Bogiem.

KADUCEUSZ - symbol pomocy w uzdrawianiu.

KLUCZ NILU ze Skarabeuszem - symbol odrodzenia, nowego życia.

KLUCZ NILU z Lotosem - symbol nadziei, odwrócenie losu na lepsze.

KLUCZ ŻYCIA ANKH z opiekuńczymi skrzydłami - przyciąga miłość i przyjaźń. Pomaga stanowić jedność z ukochanym, wymieniać serdeczne uczucia.

KRZYŻ ATLANTÓW, KRZYŻ CELTYCKI, KRZYŻ JEROZOLIMSKI - działają ochronnie, przyciągają dobre energie.

KSIĘŻYCOWY AMULET Z BOGINIĄ IZYDĄ - przyciąga miłość, pomaga w szybkiej karierze, spełnieniu marzeń.

OKO KANALOA - prastary symbol znany z Huny. Pomnaża szczęście w każdej dziedzinie, energetyzuje.

OKO W TRÓJKĄCIE przeciwko złemu spojrzeniu - odsyła złe życzenia do adresata, chroni przed nieszczęściem.

OM MANI PADME HUM - bardzo silnie działający talizman. Noszony na ciele wspomaga właściciela. Ułatwia osiąganie celów życiowych, zwiększa poziom intuicji, budzi zdolności paranormalne.

PENTAGRAM - chroni przed negatywnym promieniowaniem, odbija złe myśli i życzenia.

PIECZĘĆ SALOMONA (HEKSAGRAM) - chroni przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściami; pomaga w nauce i zapewnia harmonię, równowagę i ochronę w czasie wykonywania ćwiczeń i rytuałów.

PIERŚCIEŃ ATLANTÓW - chroni przed złą energią, urokami, wypadkami, nieszczęściami.

PODWÓJNE SZCZĘŚCIE - pomaga w realizacji planów życiowych i pomyślnym rozwiązywaniu problemów. Założony w dniu ślubu zapewnia szczęśliwe małżeństwo.

POZŁACANA KARTA - talizman przyciągający bogactwo, powodzenie, działa ochronnie.

PÓŁKSIĘŻYC z gwiazdą - talizman miłości o wielkiej mocy (działa jak afrodyzjak), sprzyja dobremu samopoczuciu.

SŁOŃCE - przyciąga szczęście i działa ochronnie.

ŚWIATŁO ŻYCIA (BÓG SŁOŃCA) - pomaga odczuwać radość życia, pewność siebie, zachować pogodę ducha. Chroni przed słabością fizyczną i duchową.

WIEDZY AMULET - używany dla zdobycia wiedzy, mądrości i postępów w nauce.

WIELKIE RYBY - amulet wszechczasów. Chroni przed negatywnymi zjawiskami, złymi życzeniami, klątwami, a nawet bakteriami chorobotwórczymi. Rozwija intuicję, ułatwia czerpanie sił z energii słonecznej oraz opóźnia proces starzenia.

WISIOREK ATLANTÓW - ma podobne działanie jak pierścień, jeżeli jest noszony bezpośrednio na ciele.

To tylko niektóre z dostępnych nam amuletów i talizmanów. Jest ich bardzo wiele, informacji na ich temat można poszukać na targach ezoterycznych.

Gdy amulet masz już w dłoni...

Tak jak każdej rzeczy osobistej, tak również amuletowi i talizmanowi należy się wstępne oczyszczenie z "kurzu" nabytych wcześniej przez niego energii. Jednym z najprostszych sposobów zalecanych przez radiestezję jest obmycie takiego przedmiotu poprzez zanurzenie w lekko osolonej wodzie z jednoczesnym wypowiedzeniem formułki: Oczyszczam Cię byś dobrze mi służył.

Po oczyszczeniu nie należy takiego przedmiotu dawać innym osobom do dotykania lub ponownie czyścić. Należy nosić go przy sobie na szyi, można także w portfelu, przy kluczach itp. W przypadku, gdy nosimy go na szyi, należy zdjąc go przed snem.

Opracował: Ivellios
Źródło: www.paranormalium.pl
Talizman - szczęście, dary
Amulet - ochrona


Krzyż Atlantów
Bardzo popularnym a zarazem, bardzo silnym zabezpieczeniem energii jest krzyż atlantów. Przez wiele osób jest pomijany, gdyż koncentrują się bardziej na pierścieniu atlantów.

Forma krzyża atlantów jest bardzo podobna do egipskiego symbolu Ankh. Krzyż Ankh emituje zielenią ujemną u dołu. Jest to energia bardzo niekorzystna dla ludzkiego biopola, natomiast promieniowanie krzyża atlantów wygląda następująco:
- prawa dolna odnoga: zieleń dodatnia
- lewa dolna odnoga: biały
- prawe poprzeczne ramię: czerwony
- lewe poprzeczne ramię: fioletowy
Emitowanie kolorów nie zmienia się nawet po odwróceniu krzyża o 180 stopni.

Krzyż atlantów służy jako energetyzator organizmu. Noszony na szyi wzmacnia działanie czterech górnych czakr, tj. czakry serca, gardła, trzeciego oka i korony. Zabezpieczenie takie daje ochronę przed negatywną energią uderzająca w dane centra energetyczne.

Krzyż atlantów można stosować również do ochrony danej czakry oraz ciała subtelnego przyporządkowanego danemu czakramowi. Np. Jeśli chcemy mieć chronioną gwiazdę rdzenia, która jest w miejscu splotu słonecznego, to najlepiej nosić krzyż atlantów na rzemyku takiej długości, aby krzyż znajdował się na wysokości danej czakry. Dzięki temu zapewnimy ochronę przed atakami wampiryzmu oraz ciemnych mocy Atlantydy.Nie ma znaczenia wielkość krzyża. W sprzedaży znajdują się krzyże wielkości: 1,7cm, 2,5cm, 3,4cm, 4,5 cm, 6,8cm i większe. Jedne są wykonywane ze srebra, inne ze złota.

Bardzo często można spotkać duże krzyże atlantów zawieszone w domach. Są bardzo dobrymi odpromiennikiem i ochroną domostwa. Osoba, która jest pod wpływem negatywnej energii istot astralnych, będzie po nałożeniu krzyża odczuwała dziwny niepokój, pojawi się "parzenie" ciała, oraz krzyż zacznie czernieć. Jeśli występują takie objawy, należy koniecznie zrobić analizę na obecność bytów, i zweryfikować czy rzeczywiście jesteśmy opętani.

Decydując się na noszenie krzyża atlantów, najlepiej by było, aby był zawieszony na rzemyku. Jeśli natomiast zastosujemy metalowy łańcuszek np. ze srebra czy złota, to powinniśmy jedno ogniwo zamienić na plastykowe lub innego materiału nie przewodzącego ładunków elektrycznych. Konieczne jest, aby obwód, który tworzy łańcuszek był otwarty.

Co lepiej nosić, czy krzyż czy pierścień atlantów?
Pierścień i krzyż to dwa różne przedmioty, które się uzupełniają, a nie wykluczają. Krzyż jest bardzo silną ochroną pola aurycznego, natomiast pierścień służy ochronie ogólnej. Jeśli mamy założony pierścień i odpowiednio za afirmujemy ochronę, to np. podczas jazdy samochodem nie zdarzy nam się nic złego (chyba, że ktoś specjalnie chce sprawdzić działanie ochronne).


Sebastian Sarnowicz
Pentakle i talizmany

Pentakle i talizmany - symbole inicjacji, ochrona przed urokami, a także sposoby na przyciąganie szczęścia - były od wieków zasadniczym elementem rytuałów magicznych.


Natura rządzi się prawami, które magowie i szamani szanowali od zarania dziejów: każdy skutek musi mieć jedną lub więcej przyczyn; wszelkie ingerencje w ów naturalny łańcuch przyczynowo-skutkowy mogą więc być potencjalnie niebezpieczne. W przyrodzie obowiązują pewne prawa, których nie wolno gwałcić bezkarnie. Z tego powodu magowie nigdy lekkomyślnie nie odprawiają rytuałów ani nie wymawiają zaklęć. Praktyki magiczne wykonywane są tylko w ważnych okolicznościach, w starannie dobranych warunkach, przy rygorystycznie przestrzeganych zasadach i, naturalnie, w odpowiednim czasie. Towarzyszy im nastrój powagi, wspólny wszystkim obrzędom religijnym na całym świecie.
Wyrazem tej powagi są pentakle, natomiast talizmany mają charakter ochronny.
[attachment=245]

OD PENTAKLI DO TALIZMANÓW

Pięcioramienną gwiazdę nazywano w średniowieczu pentaklem lub pentagramem (przyp. tłum.), zapewne od greckich słów pente - „pięć" i klaios - „klucz". W filozofiach starożytności liczba 5 powszechnie uchodziła za symbol pięciu elementów składowych harmonii świata. Piutarch w swoich Żywotach, w I wieku p.n.e., wyłożył to następująco: „Świat (...) składa się (...) z pięciu światów, harmonijnie zestrojonych: pierwszy, to świat Ziemi, drugi - Wody, trzeci to Ogień, czwarty - Powietrze, a piąty - Niebo, nazywane przez jednych Światłem, przez innych Eterem, a przez jeszcze innych Kwintesencją". Właśnie w oparciu o pięć Plutarchowskich elementów skonstruowane są wszelkie pentakle, aby nic nie pozostawić losowi. Większość pentakli stosowanych w rytuałach i praktykach magicznych inspirowana była Kabałą i astrologią. Poświęcano je Słońcu, Księżycowi, Merkuremu, Wenus, Marsowi, Jowiszowi i Saturnowi, przy czym każdy służył specyficznym sytuacjom. Dodatkowo opatrzone były liczbami - literami alfabetu hebrajskiego, którymi zaszyfrowana była Kabała.
Pentakle były w kształcie medali: pozłacanych, jeśli dotyczyły Słońca, miedzianych dla Wenus i srebrnych dla Księżyca. Niektóre wykonywano ze stopów preparowanych specjalnie przez alchemików. Na ich powierzchni grawerowano następnie litery, liczby i symbole o charakterze magicznym. Pentakle podnosiły moc zaklęć wypowiadanych przez maga. Talizmany pojawiły się później i były noszone pierwotnie w formie honorowych pierścieni rytualnych, które mag otrzymywał na dowód przebycia inicjacji, następnie jako prosty rysunek na papierze czy materiale, który zapewniał właścicielowi magiczną ochronę. Chociaż słowo „talizman" jest pochodzenia arabskiego, w rzeczywistości wywodzi się ze starożytnej greki i oznaczało „obrządek religijny"; dopiero w XVII wieku nabrało znaczenia „zakończyć, opanować". Mamy więc powody, by przypuszczać, że symboliczne znaki pentakli stopniowo zaczęto przenosić na papier i adepci magii otrzymywali je w dowód ukończenia studiów.
PRZYKŁADY PENTAKLI I TALIZMANÓW


Pentakle Słońca

[attachment=246]
Przyświecał wszelkim rytuałom, które miały na celu uwolnienie ludzi od ograniczeń, przymusów, trosk materialnych i okrutnych wyroków losu. W późniejszych wiekach stosowano go dla ochrony przed inkwizycją, groźbą uwięzienia i skazania.
[attachment=247]
Cieszyłby się wielkim uznaniem w czasach, w których hazard i wszelkiego rodzaju gry stały się chlebem powszednim. Jego pierwotnym celem było przynosić szczęście hazardzistom, lecz również kupcy mogli liczyć na lukratywne transakcje. Grawerowany w szczerym złocie przyciągał wielką pomyślność i zapewniał nietykalność.

Pentakl Księżyca
[attachment=248]
Chronił przed niebezpieczeństwami związanymi z wodą, ale również przed złym humorem bliźnich. Miał pobudzać wyobraźnię, natchnienie, intuicję... oraz pracę gruczołów.

Pentakl Merkurego
[attachment=249]
Pentakl bardzo ceniony jako pomoc w rozmyślaniach, nauce, a także medytacji. Innymi słowy - wywiera tonizujący wpływ na umysł właściciela.

Pentakl Wenus
[attachment=250]
Jak się łatwo domyślić, pentakl ten cieszył się wielkim wzięciem, gdyż miał jakoby przynosić właścicielowi prawdziwą miłość, o jakiej marzył. Noszono go jednak również po to, by pozyskać przyjaźń, a także pomoc i opiekę Anioła Stróża.

Pentakl Marsa
[attachment=251]
Oto pentakl przydatny w każdej epoce. Uważa się. że daje siłę w obliczu przeciwieństw, pozwala zwyciężyć wszelkich nieprzyjaciół, chroni, miedzy innymi, przed niepomyślnymi wyrokami sądu.

Pentakl Jowisza
[attachment=252]
Zapewnia ochronę i przyciąga dobrodziejstwa. Poświęcony jest Archaniołowi Michałowi, dowódcy zastępów anielskich, którego imię znaczy po hebrajski! ..podobny Bogu".

Pentakl Saturna
[attachment=253]
Pentakl o wielkiej sile, uodparnia na ludzką wrogość i wykorzenia nienawiść z serca właściciela.
Że tak wtrącę. Warto dodać że niektóre z tych talizmanów są naprawdę niebezpieczne. Przynajmniej w niektórych przypadkach. Pierścień Atlantów- z tym cudeńkiem miałem już do czynienia. Odradzam, szczerze. A pentagram- pentagram, ale biały. Skierowany jednym wierzchołkiem do góry. Pentagram ten zły jest skierowany dwoma wierzchołkami do góry. Warto o tym pamiętać.

Pozdrawiam
Bogini spirali
[Obrazek: ciszak23.jpg]

Drzewo kosmiczne
[Obrazek: d_drzewokosmiczne.jpg]

Amulet fortuny
[Obrazek: 2.jpg]

Gwiazda Arcygamy
[Obrazek: VICTOR307.jpg]
Noszenie talizmanów czy amuletów wydaje się być sprawą całkowicie bezpieczną. Cóż w tym złego – mieć przy sobie obrączkę przynoszącą szczęście czy monetę jednogroszową mającą zapewnić bogactwo. Okazuje się jednak, że nadmierna wiara w moc magicznych przedmiotów może być bardzo niebezpieczna.

Grzech i niebezpieczeństwo
Kościół Katolicki w ostatnich latach niezwykle często podejmuje temat magii. Mając świadomość, że ludzie coraz chętniej zamiast wizyty w kościele wybierają seans u wróżki, księża pragną uzmysłowić swoim wiernym, że korzystanie z tego typu usług to nie tylko grzech, ale i wielkie niebezpieczeństwo. Ostatnio w kościele słychać coraz więcej głosów ostrzegających także przed talizmanami. „Amulety, wbrew swej pozornej niewinności, poprzez swoją symbolikę są zielonym światłem danym przecież nie Panu Bogu, lecz duchowemu złu. (…). Jako istoty odkupione, nie warto, abyśmy, nawet w najbardziej niewinny sposób, ze światem tym się zadawali.” Pisze , podejmując przede wszystkim konkretnego amuletu, nazywanego, pierścieniem atlantów, ks. Andrzej Trojanowski.

Odwrócenie się od Boga
Księża są przekonani, że amulety czynią spustoszenie w ludzkiej duszy. Podają przykłady młodych osób, które wierząc w magię przedmiotów, zostały opętane, nierzadko tracąc zdrowe zmysły. Podkreślają także fakt, iż tego typu rzeczy odwracają uwagę człowieka od religii i wiary w Boga. Jednak tylko kościół katolicki widzi zagrożenia ze strony amuletów. Również psycholodzy nierzadko dostrzegają problem. Okazuje się bowiem, że takie przedmioty mogą fatalnie wpłynąć na psychikę ludzi.

Amulet ochroni przed złem?
Tego typu przedmioty mogą być przez niektórych traktowane jako lekarstwo na całe zło. Wiara w silną moc amuletu może zagłuszyć zdrowy rozsądek. Ludzie, zamiast kierować się racjonalnym myśleniem, pokładają wiarę w amulety. Uważają, że nie może stać się nic złego, bo są przecież chronieni. Zachowują się irracjonalnie, podejmują działania niebezpieczne, które mogą mieć fatalne dla nich konsekwencje wierząc, że i tak chronieni są przed złem.

Uzależnienie od magicznych przedmiotów
Jest także innego rodzaju niebezpieczeństwo. Wiele z osób, które silnie wierzą w działanie magicznych przedmiotów, zatraca się w tej wierze. Zaczynają dostrzegać nieistniejące działania talizmanów. Uważają, że one mają nad nimi moc. Boją się ich pozbyć, bo czują, że to przyniesie im niebezpieczeństwo, ale z drugiej strony, noszenie tych rzeczy zaczyna im przeszkadzać. Z jednej strony uzależniają się od amuletów czy talizmanów, z drugiej nie potrafią sobie pomóc, nie są nawet pewni, gdzie tej pomocy szukać.

Jak sobie pomóc?
Pomoc można uzyskać u profesjonalnego terapeuty. W każdym większym mieście jest przychodnia, w której przyjmują psycholodzy i psychiatrzy, do której można się udać, jeśli ktoś czuje, że ma problem. Pomogą także księża, w tym także egzorcyści. Można szukać pomocy u sióstr zakonnych albo w grupach wsparcia. Ważne, by dostrzec problem i chcieć sobie z nim poradzić.

Czy każdy przedmiot, który ma przynosić szczęście musi być niebezpieczny? Naturalnie nie! Wszystko jednak powinno być używane w granicach zdrowego rozsądku. Miś na egzaminie czy „szczęśliwy” grosz w portfelu nie przyniosą żadnej szkody, o ile będziemy pamiętać, że tak naprawdę za wszystkie nasze czyny jesteśmy odpowiedzialni my sami, a nie amulety. I to my możemy sprowadzić na siebie „szczęście” lub „pecha” naszym działaniem.

Autorem tekstu jest Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz
kurcze, z wieloma słowami skłonna jestem się zgodzić, ale strasznie nie podoba mi się energia (intencja) w jakiej ten tekst jest osadzony. trąci to niemałą manipulacją.

Szepcząca

Mówiac o amuletach i talizmanach należałoby przede wszystkim podkreślić czym one w istocie są i jaka jest między nimi różnica. Wiele osób bowie, stosuje te nazwy zamiennie,a tymczasem różnica jest duża.

Amulet jest bierny, Talizman aktywny. O co chodzi?
Amulet zwykle ma bierną energię, która uaktywnia się tylko w chwili, kiedy amulet ma zadziałać. Talizamn zaś ma tę energię aktywna cały czas, ale z własnego doswiadczenia wiem, że nieco słabszą.
Dla przykładu amulety ochronne przeciwko złym urokom na co dzień są np ładną ozdobą, natomiast jeśli ktoś taki urok czy klątwę na nas skieruje amulet uaktywni się odbijajac od nas te energie. Talizman z kolei tworzy wokół nas tarczę ochronną cały czas, bez względu na to czy ktoś nas aktakuje czy nie.
Talizmany i amulety mogą być na wszystko. Tu nie ma podziału, że talizman to na szczęście a amulet na ochroną, choc w praktyce rzeczywiscie najczęściej amulety tworzy się dla ochrony a talizmany na pryniesienie szczęścia, miłości czy czegoś innego.
Talizmany mogą jednak być na ochronę także.
Tak jak miłosny amulet uaktywni się kiedy spotkamy właściwą osobę.

Amulety powinno sporządzać się na odpowiednich podłożach, do tego warto zwrócić uwagę na czas wykonywania przedmiotu. Zwykle umieszcza się na nich stosowne symbole, odprawia rytauł. Przy talizmanach takze, jednak tu w zasadzie każdy pzredmiot moze stać się talizmanem. A jeśli został podarowany w dobrej wierze przez bliską osobę, to działa dość dobrze bez specjalnych rytuałów. Takim talizmanem moze być nawet maskotka czy znany wszystkim słonik.
Co nie znaczy, ze talizmanów nie należy tworzyć w odpowiednich porach dnia lub nocy i na ospowiednich materiałach.

I jeszcze mała uwaga, amulety oraz talizmany powinno sie bardzo starannie dobierać. Nie mówię juz o samodzielnym ich wykonaniu bo nie kazdy sobie z tym radzi. Mimo wszystko jednak nie dawajmy się zwariowac oferowanym pzrez sklepy ezoteryczne amuletom i talizmanom. One działają, co nie znaczy, że dobrze dla nas. Dlatego ja zawsze doradzam by takie rzeczy kupować osobiście a nie przez sklepy internetowe. Amulet (talizman tez) trzeba wziaść do ręki i chwilę z nim poodbcować, poczuć jego energię i nasze z nią wibracje. Nie kazde bowiem symbole dobrze wpływaja na naszą energetykę, czasem ja dosć mozno zakłócają.

Ja np choc pasjonuję sie kultura starożytnego Egiptu, nie mogę nosić Krzyza Ankh gdyż ten rozstraja mnie energetycznie i zwyczajnie źle się czuję.
Kupując amulet warto też cokolwiek wiedzieć na temat symbolu jaki jest na nim umieszczony, a nie sugerować się informacją, że jest to np amulet na wampiry energetyczne. Nie wszyscy producenci są uczciwi. Spotkałam kilka symboli na amuletach, które albo były umieszczone w negacji, albo należały do symboli tzw czarnomagicznych.
Spotkałam kiedyś amulet mający przyniesć bogactwo z odwróconą runą fehu, czyli działajacy dokłądnie odwrotnie niż powinien.
Bywaja też amulety z symbolami, których nie powinna stosować osoba, nie dostosowana do nich. Tak jest np z symbolami reiki, które bezpiecznie mogą stosować osoby po inicjacji co najmniej 2 stopnia.
Amulet ma za zadanie chronić i działa wtedy kiedy powinien, powinien być umieszczony w widocznym miejscu.

Talizman działa cały czas i powinien być schowany. Kształt talizmanu, materiał z jakiego jest on wykonany, jak i wykonawca owego talizmanu ma wpływ na jego działanie. Talizman to cześć Ciebie dlatego nie można go pożyczać i raczej nie powinno się go upubliczniać, dlatego sugeruje się chowanie talizmanu, np w kieszeni.

Szepcząca

Choc moze to być trudne jeśli talizmanem jest np pluszowa maskotka, a takze moze nim być. :)

Ważne też jest aby amuletów również nie pozyczać i nie dawać dotykać.
Zarówno amulety, jak i talizmany są bardzo osobistymi pzredmiotami, służącymi naszej ochronie. Dlatego, jak zauważyła Iguana, talizman, ale też amulet należy chronic pzrez innymi, i nie pozwalać go dotykać.
Amuletem jest np podkowa. Wieszało się ją zwykle nad drzwiami. Jej celem było przynoszenie szczęścia. Każdy kto wchodził do domu, czy z niego wychodził ją widział. Była ona 'narażona' na kontakt z innymi, ale nic złego z tego nie wynikało.

Natomiast do takiej sytuacji nie można dopuścić z Talizmanem. Talizman powinien być tylko dla nas, gdyż jest jakby częścią nas, naszego ciała, jak to ktoś kiedyś mądrze powiedział.
Ale to jak postępujemy z amuletem czy talizmanem również zależy od doświadczeń osoby, od jej wiedzy, czy przeświadczeń. Podświadomość nie śpi.

Szepcząca

Widzieć a uzywac amuletu osobistego, to dwie rózne sprawy. Podkowa to zresztą symbol wywodzący sie z tradycji germańskiej, i jest to runa uruz, której kształt przyjęła podkowa (tak przynajmniej podaje kilka źródeł). Poza tym podkowa ro według mnie (choć mogę się mylić).

Weedług mnie są one też raczej talizmanem niz amuletem, bo z załozenia podkowa ma przynosić szczęście, czyli jest aktywna cały czas. Amulet zaś jest bierny, uaktywnia się tylko kiedy jest potrzeba. Poza tym amulety zwykle są stsowane do ochrony, nazwa znaczy: chronić stzreć. Jako ochrona domu, podkowa moze byc amuletem, jednak jako przedmiot przynoszący szczęście będzie już talizmanem.

Początkowo zarówno talizmany, jak i amulety były wykonywane z naturalnych kamieni. Mogły to być właśnie kamyki, kryształy, muszle. Z czasem zaczęto nadawć im pewien kształt i znaczenie magiczne.
Talizmanami były początkowo nawet rysunki naskalne, a takze naturalne pzredmioty kojarzace się z jakimś kształtem, np kawałek drewna w kształcie człowieka, który jeszcze ociosywano i rzeźbiono.
Jako cekawostkę, powiem, że biżuterię jako ozdobę i tylko ozdobę zaczęto nosić dopiero po... Rewolucji Francuskiej. Wcześniej miała tylko dwa znaczenia; albo była talizmanem, albo oznaką zamozności. Czasem łaczyła jedno i drugie .
Slowo talizman pochodzi z greki i oznacza: uswięcać. Czyli są to przedmioty w jakiś sposób uświecone, które trzeba naładować mocą, by działały. Dlatego przy talizmanach jest tak ważna pora kiedy się je wykonuje lub ładuje energią. Dla przykłądu, jeśli chcemy by talziman przynosił nam pieniadze trzeba ładować go mocą w godzinie Jowisza.

Amulety się z kolei oczyszcza, ale też można je ładować swoją energią.
Amulet mozna wykoanć samemu ale też otrzymać od kogoś, podobanie jak talizmany.
Amulet i talizman nawet jesli sie je wystawia na widok publiczny, jak tę podkowę, to jednak nie należy ich pożyczać czy dawać.
Amulety służą ochronie nam. Ukradziony amulet obracał swą moc pzreciw złodziejowi.
Amulet służy ochronie, zapewnieniu bazpieczeństwa. Talizmany mają na,m przynosić jakieś korzyści. Np pieniądze, szczęście czy miłość.
Tak jak napisałam wyżej: Ale to jak postępujemy z amuletem czy talizmanem również zależy od doświadczeń osoby, od jej wiedzy, czy przeświadczeń. Podświadomość nie śpi. Również to jak interpretujemy talizman czy amulet zalezy od naszej wiedzy i podświadomego pzrekonania.

Amulet ma zadziać raz na coś: czyli np. przynieść nam szczęście. Podałam przykład z podkowa ponieważ jest znany, wymowny i obecny w wielu źródłach dot. amuletów.
Szukam nazwy oraz znaczenia amuletu, który wygląda mniej więcej tak:
Jest to ośmiokąt, w którym znajduje się rogal księżyca. Od niego idzie sześć promieni, które dotykają ścianek ośmiokąta licząc od gory 2-giej,3, 4,6,7 i 8.
To tyle będzie. Pozdrawiam Ciepło:)
Przekierowanie