Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Symbolika ptaków - czapla
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Symbolika ptaków


Czapla


Od królewskiego, słonecznego orła począwszy, po bosko upierzonego strusia, poprzez albatrosa, który śpi unosząc się na skrzydłach, i skowronka śpiewającego w locie, udamy się, jak łowcy ptaków, w poszukiwaniu mitów i symboli z nimi związanych.


Istnieją cztery podstawowe gatunki tego ptaka: czapla nocna, obecna na całej kuli ziemskiej, czapla sąuacco, głównie zamieszkująca w południowej Europie i Afryce Północnej, czapla szara, rozprzestrzeniona praktycznie w całej Europie, i czapla czerwona, której populacja koncentruje się przeważnie w południowo-wschodniej Europie, jednak można napotkać ją w południowo-zachodniej Francji i Portugalii. Najczęściej widujemy czaplę szarą i czerwoną. Nieco pokaźniejsza od bociana, żyje głównie na bagnach i obrzeżach stawów. Samica każdego roku. od marca do maja. składa trzy do czterech jaj. Czaple żywią się rybami, płazami, mięczakami i owadami. W pierwszych dniach października odlatują do Afryki, z której powracają dopiero w marcu.

Mity i wierzenia związane z czaplą


W mitologii greckiej znana jest legenda o czapli. Jest to opowieść o Scylli, córce Nizosa. Z miłości do Minosa. króla Krety, który pożądał królestwa Nizosa, zdradziła ojca. Dzięki pomocy Scylli Minos pokonał i zawłaszczył królestwo Nizosa. Jednak nie dotrzymał obietnicy małżeństwa, ponadto oburzony faktem, że zdradziła własnego ojca, przykuł ją do rufy jednego ze swych statków wojennych. Bogowie Olimpu zlitowali się nad Scyllą i. by uchronić ją przed utonięciem, zamienili w czaplę, dzięki czemu mogła bezpiecznie ulecieć w niebiosa. Odtąd czapla na wieki stała się symbolem ślepej namiętności, zdrady, a także odkupienia. Obserwując natomiast chód tego ptaka, brodzącego po bagnach w poszukiwaniu pożywienia, nasi przodkowie przypisywali mu również ciekawość i niedyskrecję.
Przekierowanie