Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Symbolika ptaków - łabędź
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Symbolika ptaków


Łabędź


Od królewskiego, słonecznego orła począwszy, po bosko upierzonego strusia, poprzez albatrosa, który śpi unosząc się na skrzydłach, i skowronka śpiewającego w locie, udamy się, jak łowcy ptaków, w poszukiwaniu mitów i symboli z nimi związanych.


Indoeuropejskie pochodzenie wyrazu „łabędź" wywodzi się od słowa ..biały". Rzeczywiście, ten wielki ptak, należący do tej samej rodziny co gęś. wyróżnia się wspaniałym, białym upierzeniem. Istnieją również czarne łabędzie, głównie w Australii. Jednak najpowszechniejsza w świecie jest odmiana biała, z długą, giętką szyją i pomarańczowym dziobem z czarną obwódką; ptaki te, kiedy są w wojowniczym nastroju, rozpościerają skrzydła, wydając przenikliwy, głośny krzyk, choć potrafią też gruchać cichym, niskim głosem.

Mity i wierzenia związane z łabędziem


Symbol czystości i doskonałości z powodu śnieżnobiałych piór, na Zachodzie łabędź był inspiracją poetów, filozofów i psychoanalityków. Jednak najwyższe atrybuty przypisują mu ludy Azji: rozwagę, odwagę szlachetność, elegancję, piękno i, naturalnie, czystość. Swej urodzie zawdzięcza opinię, że jest ptakiem Apollina; w jego postać przedzierzgnął się Zeus, usiłując pozyskać Ledę. Na koniec wspomnieć należy, że przysłowiowy łabędzi śpiew uchodził za pieśń śmierci. Umierający łabędź - układ choreograficzny skomponowany do fragmentu suity orkiestrowej Karnawał zwierząt Kamila Saint-Saensa. po raz pierwszy wystawiony w interpretacji wybitnej rosyjskiej tancerki Anny Pawłowej w Petersburgu w roku 1907, należy do najpiękniejszych kreacji dwudziestowiecznej sceny baletowej.
Przekierowanie