Forum ezoteryczne | ezoteryka | ezoTop.pl

Pełna wersja: Symbolika ptaków - kruk
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Symbolika ptaków


Kruk


Od królewskiego, słonecznego orła począwszy, po bosko upierzonego strusia, poprzez albatrosa, który śpi unosząc się na skrzydłach, i skowronka śpiewającego w locie, udamy się, jak łowcy ptaków, w poszukiwaniu mitów i symboli z nimi związanych.


Należy do rodziny wróblowatych. Jego pazury mają cztery palce, z których jeden, skierowany do tyłu, ułatwia utrzymywanie się na gałęziach drzew. Szyja kruka jest bardzo krótka. Tu jednak kończą się podobieństwa z wróblem; rozpiętość skrzydeł kruka sięga metra, a jego pióra są... kruczoczarne. Słynie ze zdolności telepatycznych, które pomagają mu, podobnie jak papudze, psu i słoniowi, w rozumieniu ludzkiej mowy. Jest ptakiem użytecznym, a zarazem szkodnikiem, żywi się padliną innych ptaków i małych ssaków, ale również gustuje w ziarnach zbóż.

Mity i wierzenia związane z krukiem


Pan Kruk z bajki La Fontaine'a, który „przysiadł na drzewie", nie zawsze cieszył się tak złą sławą, jak obecnie. Przypomnijmy tylko, że według Biblii Noe, zanim wypuścił gołąbkę (patrz powyżej), wysłał najpierw kruka na zwiady w czterdziestym dniu Potopu i właśnie on pierwszy przyniósł wiadomość o suchym lądzie (Księga Rodzaju 8.6-7). Kruk był więc symbolem odrodzenia, natomiast w Grecji - ptakiem Apolla. Posiadał dar proroczy. Kruk w starożytności symbolizował jasnowidzenie i był towarzyszem wieszczów i wróżbitów. Ponieważ jednak przepowiednie nie zawsze były pomyślne, pojawienia się kruka nie traktowano jako dobrego omenu, zwłaszcza w średniowieczu. Jako padlinożerca bywał niekiedy uważany za zwiastuna nieszczęść i śmierci.
Przekierowanie